Hakkari’de Havalimanı Var Mı?

Ülkemizin en ucunda ve en ücra köşesinde bulunan 81 ilimizden bir tanesi olan Hakkari’de havalimanı olup olmadığı konusunda son dönemde insanların kafasında bir takım karışıklıklar ortaya çıkmaya başladı. Bölgenin büyük oranda terör olaylarından arınmasıyla birlikte Hakkari ili çok sayıda ziyaret almaya başladı. Ayrıca hatırı sayılır manada memur varlığı da mevcut.

Hal böyle olunca bölgeye gelmek isteyenler Hakkari ve ilçelerine uçak seferi olup olmadığını merak ediyorlar. Hakkari Yüksekova ilçesinde 2015 yılında açılan Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı bulunmakta. İl merkezi Hakkari ancak havalimanı Yüksekova’da bulunuyor. Zaten Hakkari il merkezi çok dağlık bir araziden ibaret ve bir şehir görünümünden oldukça uzak.

Yüksekova düzlük olmasının yanı sıra İran Esendere sınır kapısına olan yakınlığı sebebiyle de ekonomik olarak son derece hareketli. Hatta dönem dönem Yüksekova’nın İl merkezi olacağı haberleri de ulusal medyada yer alıyor. Yüksekova nüfusu 2018 yılı itibariyle 118.000 civarında bulunuyor.

Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı Yüksekova şehir merkezi içerisinde bulunuyor. Havalimanı Hakkari’ye 55 Km uzaklıkta iken, Çukurca’dan 155 Km, Şemdinli’den 65 Km uzaklıkta bulunmakta.

Yüksekova Havalimanı’na her gün karşılıklı olarak Ankara ve İstanbul’dan birer sefer düzenleniyor. Yüksekova ilçesinin İran Esendere sınır kapısına olan yakınlığından dolayı yaz aylarında İran’lı turistler de havaalanını yoğun olarak kullanıyorlar.

Yüksekova ilçesine İstanbul’dan direkt uçak seferlerini Türk Hava Yolları yaparken, Ankara’ya direkt uçak seferlerini Anadolu Jet firması düzenlemektedir. Bölgeye yoğun talep olduğundan genellikle bilet bulmakta zorlanılıyor.

Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı İletişim: (0438) 300 33 33

Yüksekova Havalimanından Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ankara yada İstanbul’dan uçakla Hakkari Yüksekova ilçesindeki havalimanına iniş yaptığınızda sizi sarı ticari taksiler karşılayacaktır. İsterseniz bu taksiler yardımıyla isterseniniz de uçuş saatlerinde havalimanı önünden kalkan halk otobüsleri yardımıyla Yüksekova merkezine ulaşabilirsiniz.

Merkeze ulaşmak için 15 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Merkeze geldikten sonra Ziraat Bankası yanında bulunan minibüsler yardımıyla Hakkari, Van, Şemdinli ve Esendere sınır kapılarına ulaşabilirsiniz. Yüksekova’dan çevresindeki yerlere ulaşmanız için yapacağınız seyahatler minibüslerle;

Yüksekova – Hakkari: 1 Saat 30 Dakika

Yüksekova – Van: 3 Saat 10 Dakika

Yüksekova – Şemdinli: 1 Saat

Yüksekova – Esendere Sınır Kapısı: 1 Saat 30 Dakika sürmektedir.

Bir cevap yazın