Güç Yönetimi Ayarları Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Çeşitli kullanım planlarımıza göre Windows 10 maksimum fayda alabileceğimiz birtakım enerji ve işlemci yönetimi oluşturmuştur. Güç Planı Nedir ? diye sorduğumuzda Farklı seneryolar için farklı kullanım modlar oluşturmuştur.Sizde dilediğinizce farklı seneryolar oluşturacağınız gibi hazır modlardanda yararlanabilirsiniz.

Herkesin farklı  ve değişken bilgisayarı kullanım biçimleri vardır.Kimisi  İndirme yapar yada Ofis işlemleri yaparken kimiside harıl harıl oyun oynar indirmeler yapar. Bundan ötürü kullandığımız güç planları aynı olmayabiliyor. Oyun oynarken yada çeşitli tasarımlar yaparken farklı enerji ve güç isteklerine ihtiyaç duyabiliriz. Torrent indirirken çok fazla güce ihtiyaç duymadığımızdan Güç Tasarruf Modu işimizi rahatça görebilecektır. Çok kolay bir şekilde uygulayabileceğimiz bu planlar aslında bizim bilgisayardan daha etkin bir şekilde yararlanmamızı sağlarken aynı zamanda PİL den ve İşlemci yüklenmeyerek tam verimli şekilde kullanıldığından parçaların ömrünü uzatmaktadır.

  • Öncelikle Başlat Kısmına Tıklıyoruz.

Screenshot_7

  • Ardından ”Güç Planı’‘ arama şeklinde yazıyoruz. Karşımıza geleni seçiyoruz.

Screenshot_1

  • Ardından Sekmelerden bir tanesini kullanım seneryolarınıza göre seçiyoruz.

Screenshot_2

  • Eğer indirme /Yükleme işlemleri yada Convert işlemleri varsa Pc mizi ekranını açık unutuğumuzda yada evden aniden çıkma durumumuza göre Ekran ve Pc yi otomatik olarak uyku moduna geçirebiliyoruz.

Screenshot_3

Bilgisayarımızı ilk satın aldığımızda bazı ayarları Defult ( yani önayarlı) geldiğinden bazen DENGELİ GÜÇ MODUNDAN > Yüksek Performans Moduna aldığımızda gözle görülür hızlanmalar olabiliyor. Bazen Bu oyunlar neden yavaş oynuyor ? Bilgisayarım neden Kasıyor ? diye soru sorduğunuzda yanıtı bu üst cümleyi uygulamadığınızdan olabilir. Bilgisayarınız  siz ne isterseniz onu yapar siz onu yönetirsiniz.

Merak ettiğiniz bir durumda  yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın