Görsel Uzantılarının Anlamları (JPEG, PNG, GIF)

Bilgisayarla uzaktan yakından alakası olan herkesin hayatında en az bir kerede olsa duyduğu, bildiği uzantılardır bunlar hatta çoğumuzun hayatında fazlasıyla yer etmiştir. Birileri bir isim vermiştir bu dosya formatlarına ve bizde senelerdir o şekilde kullanmışızdır. Peki hiç merak ettiniz mi Jpeg, png, gif bu isimlerden nerden geliyor neden bu şekilde adlandırılmışlar? Biz sizler için merak ettik ve araştırdık işte sonuçlar.

JPEG:

“Jay-peg” şeklinde okunan bu uzantı, JPG ve JPEG şeklinde görülebilir. “Joint Photographic Expert Group” yani “Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu” şirketinin kısaltılmış halidir ve 1986 yılında oluşturulmuştur. Görseller bu formatta 5 kat sıkıştırılmış gibidir, az boyutu ile çok yer kaplamazlar.

Kullanıldıkları alanlar:

Görseller, fotoğraflar, çok fazla renk bulunan görseller ve açık-koyu renklerinin bir arada bulunduğu görsellerde kullanılması tavsiye ediliyor.

GIF:

1987 yılında Steve Wilhite tarafından oluşturulan bu uzantı “Jif” şeklinde telafuz edilir. Açılımı “Graphics Interchange Format”=”Grafik Değişim Biçimi” daha az renk içermes ve üretim amacı doğrultusunda doğal olarak JPEG’den daha küçük boyutludur.

Kullanıldıkları alanlar:

Bir kaç renkli grafikler, küçük ikonlar ve küçük çaplı animasyonlar.

PNG:

1990’ların ortalarında üretilen PNG formatı “ping veya P-N-G” şeklinde telafuz ediliyor. Görsellerde sıkıştırma yapmadığı için daha yüksek boyutlu ve kaliteli görseller elde edebiliyorsunuz. JPEG ve GIF formatlarının özelliklerini barındıran PNG-8 ve PNG-24 olarak iki formatı bulunuyor. PNG-8, GIF’e yakın bir format olup daha az renk barındırıyor web grafiği tasarladığınız zaman şeffaf bir arkaplan ile kayıt edebiliyorsunuz. PNG-24 ise JPEG’e daha yakın bir format fakat daha yüksek renk kalitesi dolayısıyla boyut olarak JPEG’den büyük bir dosya boyutuna sahip.

Kullanıldıkları alanlar:

Web’de kullandığınız önemli görsellerde kullanabilirsiniz. Logo gibi özel görsellerde arkaplanın şeffaf olması dolayısıyla avantaj sağlar. Fotoğrafın kapladığı alan önemsiz ise daha kaliteli görüntü elde edebilmek için PNG formatı tavsiye edilir.

Hepsi bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın