Ana sayfa Rehber Google’ın Tarihsel Gelişimi

Google’ın Tarihsel Gelişimi

Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir ve internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir.

Google Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada tez çalışması olan “BackRub” arama motorunu geliştirmeleri sonucunda araştırma projesi olarak başlamıştır. Amaçları bu motoru geliştirerek ve bilgileri kategorilendirerek insanların aradıklarını daha kolay bulmasına yarayan bir arama motoru oluşturabilmektir.

1996 bir yılının ilk aylarında ”BackRub” isimli arama motoru üzerinde çalışmışlardır ve geliştirmişlerdir. Sitelerinin sunucu içinde olması gerektiğinden ve o dönemde maddi yetersizlik nedeniyle düşük kapasiteli bilgisayarlardan sunucu oluşturmuşlardır. 1998 yılında sistemlerini daha da geliştirmişler ve terabayt boyutunda diskler almışlardır.

Bu disklerle Google’nin ilk veritabanını oluşturmuşlardır. Bu veritabanını da Larry Page’nin yurttaki odasına kurmuşlar. Büyük yatırımcılardan projelerine destek beklerler fakat bekledikleri desteği alamamışlardır. Kimse projelerine destek sağlamayınca ikisi bundan sonra kendi başlarına hareket etmeye karar vermişlerdir.

Bu sırada kendilerine bir yatırımcı ararlar ve Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim bu projeyi beğenmiştir. Gerekli desteği onlara sağlamıştır. 4 Eylül 1998’de Google Inc. California’ da tüm dünyaya açılmıştır. İlk açıldığı dönemlerde arama motorundan binlerce sorgulama yapılır ve Google 1998’in en başarılı arama motoru seçilmiştir. Bu da insanların Google’ı tanımalarını sağlamış ve gün geçtikçe daha çok sorgulama yapılmıştır.

Google 19 Ağustos 2004 tarihinde halka sunulmuştur. Halka arzından itibaren gelirinde de sürekli bir artış gözlemlenmiştir. Google sunucularındaki ilk yenileme, ucuz maliyetli donanımlarla yapılmıştır. Şirket Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmaktadır. Ayrıca web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı olan Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamaları da vardır. Bunların yanında Android mobil işletim sisteminin gelişimine öncülük yapmıştır. Halen devam etmekte olan projeleriyle de büyük firmaların rakibi olmuşlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here