Google’ın Resmen Çuvalladığı 5 Başarısız Proje

Google dünyada milyarlarca internet kullanıcısının arama motoru olarak kullandığı uygulamadır. En bilinen ve en çok kullanılan arama motorudur. Bu ilgiyi güvenilirliğiyle de kazanmıştır. Zaman geçtikte sadece arama motoru olmaktan çıkmış ve birçok projeye imza atmıştır. İnternet üzerinde kullandığımız fakat sahibinin Google olduğunu bilmediğimiz birçok uygulama vardır. Google yeni projeler çıkartmak için çalışırken arada başarısız olduğu projeler olmuştur. İşte başarısız olan 6 proje;

Google TV

Medya üzerindeki çalışmalarına devam eden Google yaklaşık 2010-2012 seneleri arasında kişiselleştirilebilir televizyon çıkarttı. Bu çalışma öncelikle teknoloji fuarlarında sunuldu. İlk başta çok fazla ilgi görmesine rağmen bir süre sonra bu ilgiyi yitirdi. Dünyanın önde gelen televizyon markaları ile çalışan Google başarısız olmuştu.

Google Glass

Akıllı gözlük olarak satışa sunulan bu ürün, çıkış zamanında çok ilgi gördü fakat bu ilgi biraz kısa sürdü. Kısa sürmesinin sebebi tüketicilerin kullanım sırasında göz yorulma sıkıntısı yaşamasıydı.

Project Ara

Bu modern çalışma ise cep telefonları için yapılmıştır. Farklı bir sistemde cep telefonu üretmek isteyen şirket, diğer telefon modellerinden daha farklı bir çalışma sistemi tasarlamıştı. Diğer telefon şirketlerinin satışına düşüş sağlayacaktı. fakat nedeni bilinmeden bu proje de iptal edildi. Farklı kaynaklar çalışmaların gelecek günlerde devam edeceğini söylese de net bir bilgi yok.

Google +

Şirketin tekrar tekrar geliştirmeye çabaladığı, yeni bir sosyal medya olarak sunulacak olan bu çalışma kullanıcılar tarafından çok fazla ilgi göreceği düşünüldü. Fakat artık internet üzerindeki sosyal siteler arttıkça bu şans biraz azalıyor. Şuanda kullanımda fakat beklendiği kadar kullanımda değil.

Google Wave

Elektronik mesajlaşma üzerine tasarlanması planlanıyordu. Fakat çalışma tamamlanmadığı için 2012 yılında projeye son verildi.

 

Bir cevap yazın