Ana sayfa Rehber Google’da Resimle Arama Yapmak

Google’da Resimle Arama Yapmak

Bugüne kadar Google‘da hep bir kelimeyi, cümleyi yada söz öbeğini aramış olabilirsiniz. Ancak Google’da resim kullanarakta arama yapabilirsiniz. Kullanıcılar bu olaydan Google’da görselle arama yapmak şeklinde bahsediyorlar.

İyi ama Google’da resimle arama yapma ihtiyacını bir insan neden hisseder yada buna neden gerek duyar. Google görsellerde fotoğraf yükleyerek arama yapmayı gerektirecek durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Bir yerden elinize bir görsel geçmiştir ve bu fotoğrafın yeni çekilen orijinal özgün bir fotoğraf olup olmadığını test etmek istersiniz. Zira internetin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar sanal alemde her türlü insan ve nesnenin fotoğrafını bulabiliyor ve intihaller yani hırsızlıklar gırla gidiyor.
  • Bir kişiye ait profil fotoğrafının kime ait olduğunu bulmak isterseniz bu fotoğrafı Google’a yükleyerek hangi sitelerde ne isimle hangi sıfatla kullanılmış öğrenebilirsiniz.
  • Pixel kalitesi düşük, boğuk bir fotoğrafın orijinal ve tam boyutlu olanını bulmak isterseniz Google’da resimle arama yapmak da tam size göre olacaktır.

Tamam şimdi kendimize görsel araması yapacak sebepleri uydurduk tamam ama Google’da resimle arama nasıl yapılır? Hazırsanız başlayalım.

Google’da resimli arama nasıl yapılır?

İster masaüstü bilgisayarınızdan isterseniz de mobil cep telefonunuzdan https://images.google.com/ adresini ziyaret ediyoruz. Burada karşımıza çıkan arama satırının hemen sağında bulunan küçük fotoğraf makinesi simgesine tıklıyoruz.

Burada karşımıza iki seçenek çıkmakta;

  • Görsel URL’sini yapıştır: İnternet üzerinde rastladığınız herhangi bir görselin mevcut olduğu linki yapıştırarak arama yapmanızı sağlar.
  • Görsel yükleyin: Bilgisayarınızda yada cep telefonunuzda bulunan bir fotoğrafı yükleyerek Google araması yapmanızı sağlar.

dilediğiniz yöntemi seçtikten sonra ilgili görseli Google’a göndeririz ve alakalı sonuçlar bize gösterilmeye başlar. Bu arama sonucunda size gösterilen sonuçları inceleyerek görselle ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Aslında son derece basit bir işlem. Google’da yaptığınız aramalarda istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız Google’da etkili aramalar için yapmanız gerekenleri anlattığımız kısa video rehberimize göz atmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here