Ana sayfa Bilgi Google’a Reklam Vermek Ne Kadar?

Google’a Reklam Vermek Ne Kadar?

Türkiye’de dijital reklam piyasası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Pazara yeni çıkan bir ürün, yeni geliştirilen bir oyun, uygulama, yeni çıkan bir kitap yada müzik hatta bir web sitesi. Günümüzde ortaya bir ürün koyduysanız ve o ürünü satmak istiyorsanız olmazsa olmazınız dijital mecralarda reklam vermek.

Dünyada dijital reklamcılığın ağababası Google. Dolayısıyla reklam vermek içinde Google’ı kullanmak durumunda kalıyoruz. Bu yazımızda kısaca Google’a reklam vermek size kaça patlar bunu açıklamaya çalışıyor olacağız. İşte bilmeniz gerekenler.

1-) Google’da arama sonuçlarında reklam olarak çıkmak istiyorsanız öncelikle bir “Google Ads” hesabınız olmalı. Bu sayede ister google’da yapılan arama sonuçlarında, isterseniz Google Adsense servisi ile sitelerine reklam alan web site yayıncılarının sitelerinde isterseniz de Youtube içerisinde ürününüze reklam çıkabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu reklamlar için kaç para ödemeniz gerektiğine;

2-) Google’da bir şeyin reklamını yapmak için ödemeniz gereken para tamamen sizin ürününüzün sektör durumu ile alakalıdır.

Örneğin ben google arama sonuçlarında “kütahyada çiçekçi” aramalarında kendi sitemi reklam olarak en üstte çıkarmak istiyorsam ve benden başka bu arama kelimesinde reklam çıkan yoksa 0,01 TL karşılığında bile Google’da reklamımı yayınlatabilirim.

Ancak bu kelimeye reklam vermek isteyen başka çiçekçilerde mevcut ise bu rekabeti kızıştırır. Benden başka bir çiçekçi daha 0,01 TL‘den reklam teklifi vermiş durumda ise benim reklamımın yayınlanması için benim fiyat yükseltmem gerekir. Yani ben 0,02 TL reklam teklifi yaparım ve bu sayede google’a reklam vermenin maliyeti artmış olur.

3-) Sonuç olarak google’da reklam göstermenin maliyeti sektöre ve o sektördeki rekabet durumuna göre değişmektedir. Ancak yinede Türkiye’de işletmeler Google reklamcılığını fazla önemsemediklerinden yada farkında olmadıklarından birçok sektörde çok küçük paralara reklam gösterebilmek mümkündür.

Konuyla ilgili detayları ve püf noktaları sayfa üzerinde bulunan videoda anlatmaya çalıştık mutlaka göz atın. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here