Google Sonuçlarında Sitem Çince Japonca Gözüküyor

Webmasterların dertleri malesef hiçbir zaman bitmez. Dinamik bir web sitesi sahibi olmayı bir kenara bırakın uyduruk bir blog sitesi bile açsanız kötü niyetli insanlardan kurtulma şansınız asla olmuyor. En basit site bile sürekli hack ve spam tehlikesi altında. Son dönemde site sahiplerinin sıkça karşılaştıkları sorunlardan biride web sayfalarına ait sonuçların Google arama motoru üzerinde japonca yada çince içerikli bir siteymiş gibi görüntü vermesi. İnsanlar bütün yerli ve yabancı forumlarda bu sorunun çözümünü arıyorlar.

Yukarıda gördüğünüz gibi aynı sorundan bizim blogumuzda muzdaripti. Ancak uzun çalışmaların ve araştırmaların sonucunda sorunu büyük oranda hallettik.

Özellikle Google Support Forum’da bu konu için oldukça uzun süren tartışmalar yapılmış. Varılan noktada bu olayın bir hack yada shell olduğu söylenmiş.

Web sayfam arama sonuçlarında japonca bir site gibi görünüyor ne yapmalıyım?

Öncelikte siteniz bir şekilde hacklendi hayırlı olsun. Google sitenize kötü niyetli bir saldırı yada spam söz konusu olduğunda size bir uyarı maili göndeririz şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Ancak bu yalan. Belki çok büyük web siteleri için bu tarz yardımlarda bulunuyorlardır ama sizin yerel web sitenizle ilgili zahmete gireceklerini hiç sanmıyorum.

Bu tarz sorunların tespitini site:siteadı.com speratörünü kullanarak kolayca tespit edebilirsiniz. Şimdi gelelim yapmanız gereken iş ve işlemlere;

  • Öncelikle ve acil olarak sitenize ait ne kadar kritik şifre varsa hepsini değiştirin. Ve yeni şifreleriniz son derece zor ve uzun olsun. Değiştirmeniz gereken başlıca şifreler; cpanel şifresi, root şifresi, ftp şifresi, wp-login şifresi, database şifresi.
  • Eğer sitenize ftp ile bağlanıyorsanız bağlantıyı kurduğunuz bilgisayarın temiz olduğuna emin olun. Çünkü bu tarz yazılımlar bir bilgisayardan ftp üzerinden de sunucunuza bulaşmış olabilir.
  • WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indirip Cpanel yardımı ile mevcut wordpress dosyalarını güncelleyin.
  • Yine Cpanel’den dosya değiştirilme tarihlerine göre sıralama yaparak WordPress paketinin içinde bulunmayan yabancı bir dosya kökü varsa mutlaka silin.
  • Ftp üzerinde bulunan tüm dosyalarınızın zararsız olduğuna ikna olduktan sonra klasörlerin ve dosyaların içerisine tek tek bakarak shell yada benzeri alakasız bir kod var mı diye tek tek kontrol edin. Bu kontroller uzun sürecektir ancak en sağlıklı yöntem sitenize yapılan hacki kendinizin tespit edip ortadan kaldırmanızdır.

Arama sonuçlarında görünen yabancı içerikleri çok fazla kafanıza takmayın. Siz sitenizde bulunan zararlı dosyayı yada shell’i ortadan kaldırdıktan sonra bu içeriklerle kısa zaman içerisinde Google arama sonuçlarından kalkacaktır.

Böyle bir sorun yüksek oranda trafik kaybetmenize sebep olacaktır. Eğer tehditi ortadan kaldırırsanız eski trafiğinizi elde etmenizin önünde hiçbir engel yok. Takıldığınız bir nokta olursa yorum bölümünden mutlaka sorunuz.

Bir cevap yazın