Google Search Console Sürekli Artan 404 Hataları

Google Search Console hizmeti her web sitesi sahibinin başucu servislerinden biridir. Öyle ki web sitenizin hangi sayfasının ne kadar hit aldığından tutunda hangi sayfalarının 404 hatası döndürdüğüne kadar çok detaylı içerikleri içerisinde barındırır. Ancak Türkiye’de yerli web sitesi ve blog sahiplerinin her dönem başına bela olan hacking saldırırları Search Console hizmetinden adlığınız verimide etkileyebiliyor.

Her site sahibinin başından geçtiği gibi sürekli artan 404 hataları insanın canını gerçekten sıkabiliyor. Gelişen ve büyüyen dünyaya bir blog sitesi yada basit bir web sitesi açarak ayak uydurmak istiyorsunuz. Lakin bilgisayar korsanları peşinizi bırakmıyorlar. Sitenizin bulunduğu sunucuya bir şekilde sızarak gerek sunucu dosyalarınızda gerekse veritabanınızda cirit atarak telafisi zor hasarlara sebep oluyorlar. Kötü niyetli insanların hacking anlamında en çok yaptıkları işlemlerden biride web sitelerinin olmayan sayfalarını üreten bir shell bot yazarak Google arama motoru botlarının sayfalardan bolca 404 döndürmesini sağlamak.

Her websitesi sahibi gibi Search Console’a giriyorsunuz Tarama > Tarama Hataları sekmesini açıyorsunuz. O da ne! Karşınızda 1000’nin üzerinde “404 sayfa bulunamadı” hatası veren url adresleri. Tabiki sitenizin bu kadar çok 404 hatası vermesi Google’ın gözünde de sizi kötü bir yere getiriyor. Böylelikle yazdığınız gerçekten kaliteli içerikleriniz bile arama sonuçlarında görünmüyor ve hit alamıyorsunuz.

Mevcut olmayan sayfalar 404 hatası veriyor nasıl çözebilirim?

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi 404 hatası alınan url adreslerinin hiçbiri gerçekte yok. Ancak sisteme bulaşmış botlar bu sayfaları varmış gibi veritabanında üretiyorlar ve arama motorlarını bir şekilde yanıltıyorlar. Tabi olan web sitesine oluyor. Hep siteniz büyük bir hit kaybediyor hemde Alexa değeri gerilere düşüyor. Böylelikle sizde bir blog tutmaktan soğumuş oluyorsunuz.

Peki bu tarz 404 hatalarına sebebiyet verebilecek hackling saldırıları nasıl tespit edilebilir;

  • Öncelikle siteniz tarayıcıda açık iken sağ tuş “kaynağı görüntüle” seçeneğine tıklayın ve açılan sayfada Ctrl + F yardımı ile “escort”, “bare”, “porn” gibi anahtar kelimeleri arayın. Eğer bir sonuç çıkıyorsa saldırı sayfalarınız kaynaklıdır ve bu sayfalarınızı temizleyin. Sonuç çıkmıyorsa şimdilik rahatsınız.
  • Birinci adımı tamamladıktan sonra sıra geldi veritabanında hacking var mı yok mu kontrol etmeye. Bunun için yine aynı anahtar kelimeleri kullanmak üzere Cpanel’e giriş yapıyorsunuz. Ardından PhpMyAdmin servisine giriyoruz. Burada sitenizin kurulu olduğu veritabanını seçip üst orta tarafta bulunan “ara” kısmına geliyoruz. Yine yukarıda belirttiğimiz anahtar kelimeleri kullanarak tüm tablolarda arama yapıyoruz. Çıkan sonuçlarda zararlı olanı görür görmez anlayacaksınızdır. Çünkü hackling işlemleri genellikle bilindik adult sitelere link vererek yapılır. Bu tarzda zararlı url eklenmiş tablo varsa hepsini temizliyoruz.

Özellikle WordPress tabanlı sitelerde tag etiket denilen sayfalar hacking işlemlerinin ana hedefi konumunda oluyor. Eğer WordPress tabanlı bir siteniz var ise sisteminize bir eklenti entegre ederken lütfen iki defa düşünün. Hepsi bu kadar. Aklınıza takılanları yorum kısımından sorabilirsiniz.

Yazıda bulunan resimler tech-worm sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın