Google Reklamlarından Para Kazanmak

Google bir çoğumuz tarafından arama motoru olarak bilinmesine rağmen esasında bir reklam şirketidir. Hal böyle olunca insanların internetten Google reklamlarından nasıl para kazanabilirim sorusu akıllarına gelmektedir. Google’dan para kazanmak için internete içerik üretmeniz gerekiyor. İnternete içerik üretmeninde farklı farklı yöntemleri var. Bu yazımızda sizlerle birlikte içerik üretebileceğiniz ürettiğiniz içerikten para kazanmanızı sağlayacak alanları mercek altına alacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

İnternete içerik üreterek gelir sağlayabileceğiniz alanlar

Madde madde gidelim ardından detayları incelemeye başlayalım. İşte internete içerik üretebileceğiniz mecralar;

  • Web siteleri, bloglar
  • Youtube videoları
  • Mobil cihaz uygulamaları

Bu mecralar ürettiğiniz içeriklerin içerisine Google reklamlarını ekleyerek para kazanmanız mümkün.

Web siteleri bloglar

Web siteleri yada diğer adıyla blog sitelerinden hatırı sayılır paralar kazanmak mümkün. Bunun için öncelikle bir alan adına ve hosting hizmetine ihtiyacınız var. Domain adresi, kısa tanımıyla internet alan adınızdır, örneğin xxxxx. com gibi bir internet sitesi size tahsis edilir. Ardından internet sitesine ait dosyaların barındırılacağı bir hosting hizmeti satın almanız gerekiyor.

Diyelim ki WordPress tabanında blogunuzu açtınız şimdi para kazanmak için yapmanız gerekenler neler? Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın bir siteyi açtığınızda kimse sizin sitenizin adını adres satırına yazarak sitenize gelmez. Sitenize ziyaretçileri organik aramalar dediğimiz arama motorları göndermektedir.

Arama motorlarından ziyaretçi çekebilmenin ilk kuralı insanların aradığı, onlara fayda sağlayacak içerikleri üretmektir. Bunun için bir örnek vermek gerekirse; “çay nasıl içilir?” arama terimini ele alalım. Aslında çok saçma kim bunu arar diyebilirsiniz.

Belki size ilginç gelecek ancak bu saçma cümleyi her ay en az 90 kişi aratıyor. Bu gibi konularda bile içerik üretmeniz size getiri sağlayacaktır. Anahtar kelime fikirlerini tespit etmek için Google’ın kelime aracınızı kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde hangi kelimenin ne kadar arandığını bulabilirsiniz.

Yazının genelini çay nasıl içilir cümlesi üzerinden anlatmak yerinde olacak. Web sitemizi kurduk, çay nasıl içilir diye bir blog yazısı yayınladık. Artık bu işi nasıl paraya çevireceğiz ona bakalım. Google’ın web yayıncılarının para kazanmasını sağlayan Google Adsense isminde bir hizmeti var. Bu hizmet sayesinde sitemize Google Reklamlarını sitemize eklemeye başlıyoruz.

Sağ tarafta gördüğünüz örnek reklam bir blog yazısının hemen sağında konumlandırılmış. Bu blog sitesinin sahibi ilgili reklama kullanıcıların tıklamasından ve ne kadar kişinin bu reklamı gördüğü üzerinden para kazanmaktadır. Bu reklamı sitemizde çıkarmak için Adsense programının bize verdiği reklam kodlarını sitemizin ilgili yerlerine ekliyoruz. Sonra gelsin paralar.

Eğer bir blog sitesine WordPress içerik yönetim sistemini nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız aşağıda bulunan yazımızı takip etmelisiniz.

Youtube videolarından Google reklamları vasıtasıyla para kazanmak

Youtube videolarından para kazanmak zaten oldukça popüler bir yöntem. Sokaktan kimi çevirseniz Youtuber olmuş durumda. Youtube’da bir kanal açıp para kazanmak için kanalınızın ulaşması gereken özellikler;

  • Kanalın en az 1.000 takipçisi olmalı,
  • Son 12 ayda kanalın 4.000 saat izleme alması

Eğer youtube kanalınız bu gereksinimleri sağlıyorsa videolarınıza reklam ekleyerek para kazanmanız mümkün. Youtube’dan ciddi para kazanmak için çok yüksek izlemeleri ulaşmanız gerektiğini hatırlatalım. Blog yazarak para kazanmak Youtube’a göre daha kolaydır.

Mobil uygulamalardan para kazanmak

Mobil uygulamalardan para kazanmanında yollarından biri Google’dan geçiyor. Google’ın mobil uygulama üreticilerinin ürünlerinin içerisine reklam yerleştirebilmesini sağlayan hizmetlerinden biri AdMob. Admob sayesinde geliştirdiğiniz uygulamalara gerek Android platformunda gerekse de iOS platformunda geliştirdiğini uygulamalara reklam yerleştirerek yine Google vasıtasıyla para kazanabiliyorsunuz.

Elbette uygulamalardan para kazanmak içinde ciddi kullanıcısı olan bir uygulama yapmanız gerekiyor. Eğer Admob ile kazandığınız paralar sizi tatmin etmiyorsa uygulamanızı parayla satarak da gelir elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın