Rehber

Google Play Store İndirme Sorunu Nasıl Çözülür?

Android telefonların icadından bu yana her geçen gün farklı bir sorun kendini göstermeye devam ediyor. Öyle ki dünyada sadece bu işten ekmek yiyen insanlar bile çok fazla. İnsanlar Android tabanlı telefonları ile sürekli bazı sorunlar yaşıyorlar ve çözüm arayışı içerisine giriyorlar. Ancak internette Türkçe dilinde kullanıcılara rehber olacak site sayısı çok az. Genellikle forum siteleri derdinize derman oluyor yada olamıyor. Her neyse fakir edebiyatını geçtikten sonra asıl meselemize gelelim; google play indirmiyor hocam…

Malesef Google Play zaman zaman insanların uygulama indirme noktasında sorun yaşadıkları bir mecra. Ancak bu tarz sorunlar genellikle telefon yani cihaz kaynaklı sebeplerden baş gösteriyor. Google Play Store’a giriş yaptınız, herhangi bir uygulamayı indirmek istediniz ve indir tuşuna bastınız; ancak aradan geçen yarım saat içersinde herhangi bir sonuç alamadınız yani play store indiriliyor yazıyor ama indirmiyor hocam. Peki bu tarz indirme sorunlarında çözüm önerileri neler olabilir birlikte bakalım.

Play Store İndiriliyorda Kalıyor

1-) Telefonun indirme yöneticisi aktif mi?

– Cihaz Ayarlar’ından Uygulama yöneticisine ulaşıyoruz.
– Tümü sekmesine geliyoruz ve İndirme yöneticisi’ ni seçiyoruz.
Eğer butonun üzerinde “devre dışı” yazılı ise indirme yöneticimiz açıktır.
Ancak butonun üzerinde “etkin” yazıyorsa indirme yöneticiniz kapalıdır. Aktifleştirmek için butona bir kez dokunmanız yeterli olacaktır.

2-) Telefon hafızasında yeteri kadar alan mevcut mu?

Özellikle artırılabilir hafıza desteğine sahip olmayan Android tabanlı cihazlarda hafıza belleği çok çabuk dolabiliyor. Cep telefonunuza sorunsuz bir şekilde uygulama (application) indirebilmeniz için en az 1 GB’lık boş bir alana ihtiyacınız var. Eğer cep telefonunuzun hafızası doluysa ve nasıl yer açmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır.

3-) Google Play Store ve Uygulama Yöneticisi ön belleğini temizlediniz mi?

Telefonunuz zaman içerisinde kullanıldıkça daha hızlı çalışmak adına ön bellek (cache) toplayacaktır. Bu cache dosyalarını temizlemek zaman zaman yaşanan sorunları düzeltebilmektedir. Bu işlemi yapmak için alttaki işlem adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Google Play Store için;
– Cihaz Ayarlar’ ına giriyoruz.
– Daha fazla > Uygulama yöneticisi’ ni seçiyoruz.
– Tümü sekmesinden Google play hizmetleri’ ni seçiyoruz.
– Veriyi sil ve Önbelleiği sil butonlarına dokunuyoruz.

İndirme yöneticisi için;
– Cihaz Ayarlar’ ına giriyoruz.
– Daha fazla > Uygulama yöneticisi’ ni seçiyoruz.
– Tümü sekmesinden İndirme yönetcisi’ ni seçiyoruz.
– Veriyi sil ve Önbelleği sil butonlarına dokunuyoruz.

4-) Dns değiştirmeyi deneyin

Basit bir dns değiştirme programı sayesinde yaşadığınız Google Play indirmiyor sorununu çözebilirsiniz. Bunun için “Set DNS” uygulamasını rahatlıkla önerebilirim. Uygulamayı kurup dns adresinizi değiştirdikten sonra cihazı yeniden başlatıp Store’a giriş yapabilirsiniz.

5-) Uygulama tercihlerinizi sıfırlayın

Bu maddeye kadar vermiş olduğumuz çözüm önerileri yüksek ihtimalle Google Play’de donup kalan indirme sorunlarınızı çözmüş olmalı. Ancak yine bir sonuç alamadıysanız uygulama tercihlerine göz atmakta yarar olabilir.

1. Cihaz Ayarlar’ına giriyoruz.
2. Uygulama Yöneticisini açıyoruz.
3. Seçenekler adımına geliyoruz. (telefonunuzun tuşlu kısmına dokunarak açabilirsiniz.)
4. Uygulama tercihlerini sıfırla dedikten sonra

sonuca ulaşmış oluyoruz. Google Play Store’da yaşanan indirme ve indirememe sorunları ile ilgili çözüm önerilerinin başlıcaları bunlardı. Sizlerde yaşadığınız sorunları yada farklı çözüm önerilerinizi yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top