Rehber

Google Chrome Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Uyarısı Veriyor!

Geçtiğimiz günlerde Google Chrome tarayacısının son güncellemesi olan Chrome 56’yı piyasaya sürdü. Özellikle tarayıcı güvenliği anlamında birçok yenilik getiren güncelleme SSL kullanmayan sitelere karşı savaş açmış durumda. Güncellemeyi alan kullanıcılar çoğunlukla ziyaret ettikleri sitelerde “Güvenli değil – Bu siteye bağlantınız güvenli değil” uyarısını almaya başladılar ve doğal olarak şaşırdılar. Google Chrome artık “SSL Sertifikası” kullanmayan siteleri güvenilir bulmuyor.

Bu sertifikası her web sitesi için gerekli olmasa da özellikle kullanıcıların login oldukları yani oturum açtıkları, kullanıcı adı ve parola gibi bilgilerin girildiği sitelerde artık elzem görünüyor. Bu yüzden genellikle alışveriş sitelerinde ssl sertifikası vazgeçilmez bir gerekliliktir. Peki nedir bu sertifika muhabbeti.

SSL Sertifikası Nedir? SSL Ne İşe Yarar?

Ssl sertifikası sunucu ile istemci arasında veri akışını şifrelemeye yarayan bir güvenlik protokolüdür. Eğer ziyaret ettiğiniz web sitesinin alan adının başında https:// şeklinde bir ibare var ise o site Ssl protokolüne sahip demektir. Eğer internet üzerinden alışveriş yapan biriyseniz alışverişinizi bu sertifikaya sahip sitelerden yapmanız güvenliğiniz için daha mantıklı olacaktır.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top