Google Chrome RAM Tüketimi Sorunu ve Çözümü

Bildiğimiz gibi bilgisayar kullanıcılarının en çok muzdarip olduğu konulardan birisi olan Google Chrome ram tüketimi sorunu ile alakalı olarak açılan konular her geçen gün biraz daha artış göstermeye devam ediyor. Google şirketi evet son derece kullanışlı ve kaliteli bir tarayıcı geliştirdi ancak tarayıcı resmen bilgisayarımızın kaynak tüketimini doruk noktalara çıkarıyor.

Chrome, açtığınız her bir sekme için bilgisayarınızın RAM’inden alan alır ve bu da zaman içerisinde sekmeleri ne kadar çok kullanırsanız tarayıcının ağırlaşması ve haliyle bilgisayarınızın da diğer işlemleri yavaşlatması anlamına geliyor. Chrome yıllardır bu sistemi eleştirilerine rağmen değiştirmiyor ancak çökme sorunu yaşamayan ender tarayıcılardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Google Chrome Ram Tüketimi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bunun çözümü ne yazık ki sizlerde ya da bizde değil ancak Chrome, bilgisayarınıza kurulduğu andan itibaren bilgisayarınızın kendisini açması ile birlikte aktif olmaya programlıdır. Açılışta bunu engellemek gerekiyor. Bu neden dolayısı ile;

  • WİN + R kısayoluna tıklayın.
  • Gelen ekranda msconfig yazarak ENTER tuşuna basın.
  • Açılan pencerede yukarıdaki kısımda BAŞLATMA sekmesine tıklayın.
  • Gelen ekranda GÖREV YÖNETİCİSİNDE AÇ sekmesine tıklayın.
  • Gelen listede bilgisayarınızın açılışında otomatik çalışan programlar listelenir. Chrome üzerine tıklayarak DEVRE DIŞI BIRAK sekmesine tıklayın ve tamamlayın.
  • Listeden diğer gereksiz açılış programlarını da kapatabilirsiniz.

Kesin çözüm olarak ise Opera’nın yeni güncellenen tarayıcısı bu anlamda sizler için bir kurtarıcı olabilir.

Bir cevap yazın