Ana sayfa Rehber Google Chrome Otomatik Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Google Chrome Otomatik Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Otomatik form doldurma özelliği bir çok kolaylık sağlasa da, gizlilik ya da güvenlik gerekçeleri ile bu özelliği kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Masaüstü Cihazlarda Google Chrome Otomatik Form Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Google’ın gözde tarayıcısı Chrome’da otomatik form doldurma ayarlarını devre dışı bırakmak için sağ üst köşede yer alan menü ikonuna tıklayarak Ayarlar / Gelişmiş Ayarları Göster / Şifreler ve Formlar sekmesi altında bulunan “Otomatik doldurma ayarlarını düzenleyin” seçeneğine tıklayın.

Açılan arayüzden kayıtlı bilgilerinizi istediğiniz gibi değiştirebilir, Web formlarını tek bir tıklamayla doldurmak için “Otomatik Doldur özelliğini etkinleştir” seçeneği işaretliyse kaldırabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda Google Chrome Otomatik Form Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Masaüstü cihazında Google Chrome tarayıcı kullanan neredeyse herkes mobil cihazında da bu tarayıcıyı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi tarayıcıda Google ile oturum açınca eklenen özelliklerin mobil cihaz ve masaüstü cihaz arasında senkronize edilmesidir. Hatta size ait olmadığı halde geçici olarak oturum açacağınız herhangi bir cihazda tüm verilerinize yine de ulaşabilirsiniz.

Mobil cihazınızda Google Chrome otomatik doldurma ayarlarını devre dışı bırakmak için Ayarlar menüsüne ve sonra da Formları Otomatik Doldur seçeneğine tıklayarak seçili olan işaretleri kaldırabilirsiniz. Böylece masaüstü veya mobilden de giriş yapsanız, Google Chrome artık formlara girdiğiniz kullanıcı adı, şifre, adres, telefon, kredi kartı ödeme bilgisi gibi verileri kayıt etmeyecektir.

Dilediğiniz zaman aynı adımları tekrarlayıp gereken satırlara işaret koyarak otomatik doldurma özelliğini yeniden aktif edebilirsiniz. Bu özelliği sürekli kullanmak yerine gireceğiniz ortama göre ya da dönemsel olarak açıp kapatarak kullanabilirsiniz.

Google Chrome ile birlikte Firefox, Safari gibi tarayıcılarda otomatik form doldurma ayarlarını nasıl kapatacağınız ile ilgili içeriğe sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here