Google Analytics Nedir?

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Google her ne kadar görünürde bir arama motoru gibi gözükse de aslında gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu reklamlardan kazanır. Web sitelerine verdiği reklamlarla hem yayıncılara hem de kendine çok ciddi paralar kazandırmaktadır. Hal böyle olunca Google için Webmasterlarında önemi büyüktür. Google Analytics, internet üzerinde bulunan web sitelerinin istatistiksel verilerini toparlayıp derleyen ve bunları anlamlı grafiklerle webmasterların hizmetine sunan yapının genel adıdır. Burada sitelerine ait istatistikleri değerlendiren yayıncılar çıkardıkları sonuçlar doğrultusunda yayın politikalarını belirleyerek yollarına devam etmektedirler.

Google Analytics’e nasıl bağlanılır?

Bu hizmet için sıradan bir Google hesabınızın olması yeterlidir, ancak Analytics’in sitenize ait trafiği takip edebilmesi için yapmanız gereken bir eşleştirme işlemi vardır. Eğer sitenizin alt yapısında WordPress kullanıyosanız “Google Analytics Dashboard for WP” eklentisini sisteminize kurarak birkaç dakika içerisinde Google’ın site trafiğini takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Google Analytics’in faydaları nelerdir?

Her şeyden önce bir webmaster için yayın yaptığı sitenin istatistiksel verileri hayati önem taşır. Ürettiğiniz içerikten hangilerinin daha sık ziyaret edildiği, ziyaretçilerin sitede ne kadar süre kaldıklarına kadar hiçbir yerde bulamayacağınız verilere Analytics sayesinde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın