Google Adsense Reklam Ağlarını Engelleyerek Kazanç Arttırma

Google Adsense, web sitesi sahiplerinin çevrimiçi online içeriklerinden para kazanmalarını sağlayan bir reklam servisidir. Google bilinenin aksine bir arama motoru değil aslında bir reklam şirketidir. Türkiye’de de Google Adsense yardımıyla sitelerine reklam koyan ve kazanç elde eden birçok Webmaster vardır. Ancak Türkiye’de daha doğrusu Türkçe dilinde içerik üreten web sitesi sahipleri dünyada diğer dillerde yayın yapan sitelere oranla daha az para kazanabiliyorlar.

Doğrusunu söylemek gerekirse Türkçe dilinde yayın yapan web siteleri, bloglar Google Adsense’den tık başına maliyetler (tbm) anlamında çok düşük kalmaktadır. Tbm’lerin düşük olması sonucunda da web sitesi sahipleri ve bloggerlar sitelerinden istedikleri miktarda gelir elde edemiyorlar. Peki ama neden?

Bu konuyla ilgili ünlü webmaster sitesi R10’da açılmış binlerce konu ve sayfa var. Ancak bu sayfalardan gerçekten tbm arttırmak için ortaya konulmuş net bir tavsiye bulmak zor. Zaten bu konuda gerçekten bir şeyler bilen biri bunu bir forum sitesinde neden paylaşsın ki?

Tamam ama 0,05 kuruş, 0,10 kuruş tbm’lerden nasıl kurutulabiliriz. Bunun için ne yapmalıyız?

Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor; Google Adsense’den başka düzenli ödeme alabileceğiniz ve sitenizin dilediğiniz yerine istediğiniz gibi reklam koyabilecek başka bir reklam çözümü malesef yok. Bu sebeple Adsense ile yola devam etmekten başka çaremiz yok.

İlk olarak klasik yöntemlerle Adsense reklam geliri arttırma yollarını ve yöntemlerini yeniden inceleyelim.

Google Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

Content is King – İçerik Kraldır

Biraz webmaster forumlarında gezinen biriyseniz bu cümleyi fazlaca duymuşsunuzdur. Evet içerik kraldır. İçeriğiniz yani sitenize koydunuz bilgiler insanlara fayda sağlamalı, insanların bir sorununu çözmelidir. Duplicate yani kopya içeriklerle yüksek hit alamadığınız gibi, Adsense kazançlarınızıda arttıramayacaksınız.

Kategori çok önemli

Evet burada bir web sitesinden bahsediyoruz ama asıl konu reklam alabilecek bir site yani bir bilboard oluşturabilmek. Şöyle düşünün; siz bir reklam veren olsanız son model bir cep telefonu reklamınızı Çorum şehrinin bir caddesinde mi yoksa İstanbul, Nişantaşı semtinin bir caddesinde mi sergilemek istersiniz.

Bu sebeple sitenizin kategorisi yani hedef kitlesi çok önemli. Eğer siteniz elma salyangozları ile ilgili bir site ise birçok reklam veren sizin sitenizde reklam çıkmak istemeyecektir.

Ancak bir gezi blogunuz yada sağlıkla ilgili bir siteniz varsa sizin sitenizde reklam çıkmak isteyen reklam veren sayısı artacak dolaylı yoldan reklam rekabeti fazla olduğundan size ödedikleri ücretlerde daha fazla olacaktır. Bu sebeple internet sitenizin konusunu kategorisini iyi seçin.

Sitenizi hızlandırın

Araştırmalar gösteriyor ki birkaç saniye içerisinde açılmayan siteleri kullanıcılar hemen kapatıp aradığı bilgiyi bulabilecekleri başka siteleri bulmaya koyuluyorlar.

Bu yüzden internet sitenizin açılış hızı yüksek olmalı. Sitenizin hızlı olduğundan emin olmak için GTMetrix, Pingdom gibi web site hızlarını ölçümleyen online web analizi sitelerini kullanabilirsiniz.

Peki klasik tbm arttırma yöntemlerini inceledik. Şimdi Reklam Ağlarını engelleyerek Google Adsense kazançlarını nasıl arttırırız buna bakalım.

Google Adsense reklam ağlarını engelleme

Öncelikle Google reklam ağları nedir bunu öğrenelim. Reklam ağları sitelerinize reklamları gönderen reklam ajanslarıdır. Her reklam ajansının elinde farklı farklı markalara ait reklamlar vardır ve bu reklamların tık başına ödedikleri paralar farklı farklıdır.

Bazı reklam ağlarının sitenize sundukları reklamlar bazen sizlere iyi getiri sağlarken bazıları işe tbm olarak 0,01 kuruş gibi komik rakamlar ödeyerek sizlerle dalga geçmektedir.

Sitenize düşük reklam maliyetleri ile reklam çıkan reklam ağlarını Google Adsense resmi sitesinden engelleyerek kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

Bu işlem için Google Adsense anasayfasına girdikten sonra Performans Raporları > Gelişmiş Raporlar > Reklam Ağları adımlarını takip ederek ilgili sayfaya gidiyoruz.

Burada sitemize reklam veren tüm reklam ağlarını ve ilgili istatistikleri görebiliyoruz. Gösterim BGBM istatistiğine göre sıralama yaptıktan sonra sağ üst taraftan son 30 günü seçiyoruz.

Bu sıralamayı yaptıktan sonra bize göre verdikleri ücretler yetersiz olan reklam ağlarını bir not defterine isimleriyle kaydediyoruz.

Daha sonra Reklamlara İzin Ver Engelle > Tüm Sitelerim > Reklam Ağları adımlarını takip ederek ilgili sayfaya geliyoruz. Sağ tarafta bulunan reklam ağı arama kısmına az önce engellemek için not ettiğimiz reklam ağlarını yazarak tek tek engelliyoruz.

Genellikle forumlarda bu yöntemin gerçekten reklam kazancını arttırmadığını söylüyorlar. Ancak bu işlemde önemli olan doğru reklam ağlarını engellemek. Sizin sitenize hitap etmeyen, kullanıcılarınızdan tıklama almayan reklam ağlarını engellemeniz durumunda mutlaka kazançlarınız artacaktır.

1 Yorum
Bir cevap yazın