Gmail Hesabı Yedekleme Nasıl Yapılır?

Hemen hemen tüm kullanıcıların etkin olarak kullandığı akıllı telefonlar, iş hayatında ve günlük kullanım açısından büyük avantajlar getiriyor. Öyle ki, yapılmak istenen işle ilgili gelen – giden mailler, bilgilendirmeler, iletişim ve paylaşımlar, akıllı telefonlarda depolanıyor.

Bu kadar kapsamlı bilgi deposunun tek bir cihazda tek bir yedekle tutulması, haliyle risk teşkil ediyor. Cihazın yaşayacağı donanımsal ya da fiziksel bir hata – kaza cihaz içerisinde depolanmış tüm bilgilerin kaybedilmesine yol açabiliyor. Akıllı telefonların böyle bir risk taşımasına karşın, yine akıllı telefon uygulamasının kullanıcılara verdiği hesap yedekleme imkanıyla, yaşanabilecek problemi minimuma indirmek tamamen kullanıcının kontrolüne sunuluyor. Gmail hesabı yedekleme için kolay bir yöntem bulunmaktadır.

Gmail Hesabı Yedekleme İçin Gerekli Olan İşlem Adımları

Akıllı telefonların etkin olarak kullanılabilmesi için, her kullanıcının bir Gmail hesabının olması zorunlu kılınıyor. Kullanıcılara ait Gmail hesabı, sadece akıllı cihazlarda değil, bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Gmail hesabına, bilgisayar üzerinden Gmail adresi ve şifresi girilerek erişilebiliyor.

Kullanıcı bilgisayarından girilen Gmail hesabının verdiği avantajla, Gmail hesabı, bilgileri ve belgeleri yedeklenebiliyor. Bilgisayardan açılan Gmail hesabının sağ üst tarafında, kullanıcı isminin baş harfinin renkli daire içinde olduğu görülebilir. O butona tıklanarak, yeni bir küçük pencere açılır.

Küçük pencerenin ortasında mavi renkli “Hesabım” butonu görülür. ‘Hesabım’ butonuna tıklanıp, ikinci bir sekmede açılan sayfadan, “Kişisel Bilgiler ve Gizlik” linkine tıklanır. Alt taraflarda bulunan “İçeriğinizi Kontrol Edin” başlığı altında, mavi renkli “Verilerinizi İndirin” ya da “Arşiv Oluştur” butonuna tıklanır.

Ekrana yeni gelen menüde, Kullanıcının akıllı telefonunda, tercihe göre hangi uygulamanın yedekleneceği tercih edilebilir. Bu ekranda verilen diğer avantajlar, depolama için kullanılacak dosyanın hangi tür olacağı (.zip – .tgz – tbz), ne kadar boyutta olacağı (2GB, 4GB, 10GB, 50 GB) tercih edilebilir.

Bir cevap yazın