Haberler

GG Ne Demek?

GG kısaltması son günlerde oldukça popüler. Bırakın oyun sektörünü çarşıda pazarda bile insanların birbirine GG dediğini duyar gibi olmuşsunuzdur. GG tam olarak nedir? bu konuyu bir ele alalım istedik. GG’nin tam olarak net bir anlamı yok. Yere ve sektöre göre anlamları farklılıklar gösterebiliyor.

GG’nin kelime olarak açılımı “Good Game” yani iyi oyun anlamında kullanılmaktadır. GG kısaltmasının doğuşu tamamen bilgisayar oyunlarına yani Multiplayer oyunlara dayanıyor. İlk olarak online multiplayer oynanan Age Of Empires oyununda ilk defa GG kısaltması kullanıldı. Ardından dünyada ve ülkemizde hemen hemen bütün online oyunlar içerisinde kullanılmaya başlandı.

Eğer bir oyunda birisi size GG diyorsa tam olarak “iyi oyundu dostum” yada “iyi el attın” manasına getiriyor demektir. Counter Strike’tan el atma terimine aşina olduğunuzu düşünüyorum. Yani bir oyunda doğup ölene kadar geçen zaman “el” deniyor.

GG kısaltmasının ne demek olduğunu anladığımıza göre gg’nin kullanıldığı diğer oyunların listesine bir göz atmak yerinde olacaktır. İşte o liste;

  • Quake
  • Counter Strike
  • Starcraft
  • Dota
  • Warcraft
  • Carom3D
  • League of Legends

GG kısaltması oyunların yanında farklı farklı alanlarda da kullanılıyor diye söz etmiştik. Bu kısaltmanın kullanıldığı bir diğer alan EkşiSözlük.

Ekşisözlük’te GG ne demek?

Bildiğiniz gibi insanlar sözlük sitelerine sürekli entry girmektedirler. Ekşisözlük’te de girmiş olduğunuz entry’nin silinmesi yani yayından kaldırılması sebeplerinden birine de gg denir. Ekşisözlük’te entry im kaldırıldı gg olmuş diye ağlayan tayfayı çok görmüşsünüzdür. Sözlük adminleri tarafından bazı entrylere gg düşülür ve yayınlanmasına izin verilmez.

Argoda GG ne anlama geliyor?

GG zaman zaman küfür olarakta kullanılabiliyor. Argo dilinde GG’nin pek çok anlamı var. Ancak en çok bilinenler “G**te girdi”, “G**ne girsin” gibi manalarda sıkça kullanılmaktadır. Eğer bir gün bir yerde size gg deniliyorsa ekşisözlük ve oyunlar haricinde, size küfür ediliyor anlamını çıkartabilirsiniz.

Gg kısaltmasının bilinen tüm anlamları bu şekildedir. Başka bir anlamı mevcut ise lütfen alt tarafta bulunan yorum bölümüne mutlaka ekleyiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top