Ana sayfa Bilgi GBT Ne Demek?

GBT Ne Demek?

Artan terör olayları sebebiyle kolluk kuvvetleri her geçen gün tedbirlerini arttırıyor ülkemizde. Artık şehir giriş çıkışlarında günün her saati Polis ve Jandarma teşkilatlarımız halkın güvenliği için uygulamalarına devam ediyorlar. Bu yazımızda kısaca Gbt ne demek bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Polis ve Jandarma kimlik kontrollerinde GBT kısaltmasını mutlaka duymuşsunuzdur. “Bana Gbt yaptı polisler” gibi cümleleri de etrafınızda sıkça duymuşsunuzdur. GBT, Genel Bilgi Toplama projesinin kısaltmasıdır. Bu sayede kolluk kuvvetleri kimliğini ibraz eden şahısların TC kimlik numaraları üzerinden adli ve idari herhangi bir kısıtlarının bulunup bulunmadığını tespit ederler.

GBT sorgusunda şahısların detaylı tüm bilgilerine ulaşılabilir. Kolluk kuvvetleri gbt sorgusu sayesinde kişilerin herhangi bir sakınca durumlarının olup olmadığını tespit ederler.

Gbt projesi Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı‘nın ortak yönettikleri bir projedir. Bu sayede suç ve suçluyla mücadele daha kolay bir hale gelmektedir. Terör örgütü ile iltisakı olanlar, herhangi bir suça karışmış insanlar bu sistem sayesinde tespit edilip yakalanırlar.

GBT ile sabıka kaydı arasındaki fark

GBT yukarıda bahsedildiği gibi kolluk kuvvetinin şahıslarla ilgili sakınca durumlarının sorgulanması sistemi iken sabıka kaydı vatandaşların geçmişte işledikleri bir suçtan hüküm giyip giymedikleri ile ilgilidir.

Sıradan vatandaşlar Gbt sorgusu yapamaz, bu sadece kolluk kuvvetleri tarafından yapılabilir. Ancak sabıka kaydını dileyen herkes E-Devlet üzerinden sorgulayabilir. Hatta adli sicil kaydı şeklinde çıktısını bile alabilirler.

İLGİLİ: E-devlet Şifresi Alma İşlemleri

Bu görsel Jandarma Genel Müdürlüğü’nün ajanslarla paylaştığı haberlerden alınmıştır.

GBT aslında bildiğiniz sıradan bir kimlik kontrolü durumudur. Yakın zamanda Türkiye genelinde yeni kimliklerin zorunlu hale getirilmesi ile birlikte artık gbt kimlik kontrolleri çok kısa süre içerisinde yapılabilecek. Henüz bu sistem geçerli olmadığından Gbt işlemleri uzun sürebilmektedir.

Genel itibariyle gbt ne demek, gbt nedir, gbt de hangi bilgiler görünür gibi konularda okurlarımızı aydınlatmaya çalıştık. Lütfen Gbt kimlik kontrol işlemleri sırasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaya çalışın. Çünkü bu konu bizlerin ve çocuklarımızın güvenliği için çok önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here