Ana sayfa Rehber Futbol Antrenörlük Kurslarına Başvurular Nasıl Yapılır?

Futbol Antrenörlük Kurslarına Başvurular Nasıl Yapılır?

Futbol, çoğumuzun hayatının tam ortasında yani merkezinde. Futbol toplumların afyonudur diye bir söz bile var mesela. Ülkemizde de en çok sevilen ve izlenen spor dalı futboldur. Televizyondan yada stadyumda maç izlerken kendimizce taktikler geliştirir, teknik direktörleri eleştiririz. Peki ama bugün Türkiye’de teknik direktör olmak istesek yada bir futbol kulübünde antrenörlük yapmak istesek futbol antrenörlük kurslarına başvurabilir miyiz?

Konuya çok yabancı insanlar bunun mümkün olmadığını, futbol antrenörü olmak için futbolculuk geçmişinin olması gerektiğini düşünürler. Ancak bu tamamen asılsızdır. Daha önce amatör yada profesyonel olarak futbol oynamasanız bile futbol antrenörü olabilirsiniz.

TFF Grassroots gönüllü liderlik kursu

Eğer daha önce futbol antrenörlüğüne dair bir geçmişiniz yoksa başvurabileceğiniz ilk ve tek antrenörlük kursu “TFF Grassroots Gönüllü Liderlik” kursudur.

Bu kurs sonunda size bir sertifika verilir. Bu sertifika sayesinde daha üst düzey antrenörlük kurslarına katılım için bir adım atmış olursunuz.

TFF Grassroots gönüllü liderlik kursu sonunda alacağınız sertifika ile Profesyonel ve Amatör kulüplerin resmi futbol faaliyetleri dışında kalan tüm gönüllü futbol organizasyonlarında görev yapabilirsiniz.

Şimdilerde bazı Üniversitelerinin Besyo bölümleride mezunlarına direkt olarak Tff Grassroots Gönüllü Lider sertifikası vermektedir.

Bu sertifika ile doğrudan futbol takımı çalıştıramazsınız ama ileriki zamanlarda Tff C Lisans, Uefa B Lisans ve Uefa A lisans gibi kurslara katılım sağlamak için puan toplamanız mümkün.

TFF C Lisans Antrenörlük Kursu

TFF C lisans antrenörlük belgesine sahip kişiler TFF Grassroots C Lisanslı antrenörler, amatör futbol faaliyetlerinin her yaş grubunda teknik adam, Kadınlar 2. Ligi takımlarında teknik sorumlu ve tüm Kadınlar Ligi takımlarında yardımcı antrenör olarak görev yapabiliyorlar.

TFF C Lisans belgesine sahip olmak için iki önemli şart var;

  • TFF Grassroots Gönüllü Lideri Lisansına sahip olmak veya
  • Amatör futbolcu olarak tescil edilmiş olmak.

TFF C lisans antrenörlük belgesi Türkiye’de futbol antrenörlüğü ve teknik direktörlük yapmak için en temel sertifikadır.

Uefa B Antrenörlük Kursu

TFF C lisans belgesinin bir üst seviyesi Uefa B Antrenörlük belgesidir. “UEFA B” Lisanslı antrenörler, profesyonel kulüplerin 15 yaş altı (U15) takımlarında veya amatör kulüplerin her yaş grubundaki takımlarında teknik sorumlu olarak, Kadınlar 1. Ligi takımlarında teknik sorumlu olarak, TFF 2. Lig ve altındaki liglerdeki takımlarda yardımcı antrenör olarak da çalışabilirler.

Uefa B lisans kursuna başvuru yapabilmek için;

  • TFF Grassroots C Lisansı aldıktan sonra en az 3 yıl geçmiş olması ve bu fiilen toplamda 24 ay süreyle çalışmış olmanız veya profesyonel futbolcu olarak tescil edilmiş olmanız gerekiyor.

Uefa A Lisans Antrenörlük Kursu

Uefa B Lisans sertifikasının bir üst versiyonu olan Uefa A Lisans sahibi antrenörler; “UEFA A” Lisanslı antrenörler, profesyonel kulüplerin 19 yaş altı (U19) takımlarında veya amatör kulüplerin her yaş grubundaki takımlarında teknik sorumlu olarak çalışabilecekleri gibi, Milli takımlar, Süper Lig ve TFF 1. Lig takımlarında yardımcı antrenör olarak veya TFF 2. Lig ve altındaki liglerdeki takımlarda teknik sorumlu olarak da çalışabilmektedirler.

Uefa A Lisans kurslarına katılabilmek için;

  • UEFA B Lisansı aldıktan sonra en az 3 yıl geçmiş olması ve bu fiilen toplamda 24 ay süreyle çalışmış olmak yeterli.

Uefa Pro Lisans Antrenörlük Kursu

Uefa A Lisans kursunun bir üst segmenti ve Avrupa kıtasındaki en yüksek antrenörlük belgesi olan bu kursa katılabilmek için;

  • UEFA A Lisansı aldıktan sonra en az 3 yıl geçmiş olması ve bu fiilen toplamda 24 ay süreyle çalışmış olmak.

Uefa Pro Lisansı ile “UEFA Pro” Lisanslı antrenörler, her ligdeki amatör ve profesyonel kulüplerin her yaş grubundaki takımlarında teknik adam olarak çalışabilirsiniz.

Türkiye’de TFF tarafından verilen tüm antrenör eğitimlerini inceledik. İyi ama ben bu eğitimlere nasıl katılırım, antrenör belgesi almak için nasıl başvururum dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin.

Futbol Antrenörlüğü kurslarına nasıl başvuru yapılabilir?

Antrenörlük kurslarına başvurular her yıl Eylül ayında TFF’nin resmi sitesinden yapılmaktadır. Antrenörlük başvuruları için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

TFF’nin antrenörlük kurslarına başvurma aşamasında belirli şartlar sağlamak gerekmektedir. Eğer daha önce futbol geçmişiniz yok ise sizin için en kolay katılım gösterebileceğiniz kurs “TFF Grassroots Gönüllü Liderlik” kursudur.

Daha önce azda olsa amatör futbolcu olarak lisanslı futbol oynamışsanız TFF C Lisans Antrenörlük kursuna başvurabilirsiniz. Ancak UEFA B Lisans antrenörlük belgesi ve daha üst düzey lisanslara sahip olabilmek için size ekstra puan getirecek özelliklerinizin olması gerekmektedir.

Futbol antrenörlüğü kurslarında size ekstra puanlar kazandırabilecek özellikler;

  • Profesyonel yada Amatör futbolcu lisansı ile futbol oynamış olmak(oynanan süreye göre ekstra puan verilir)
  • YDS – Yabancı Dil Sınavından en 50 puan almış olmak
  • TFF C lisans antrenörlük belgesi ile futbol takımlarında çalışmış olmak
  • TFF’nin düzenlediği etkinliklerde gönüllü olarak çalışmış olmak
  • Üniversitelerin SYO, BESYO bölümlerinde lisans, yüksek lisans yada doktora yapmış olmak

Eylül ayında Futbol Federasyonunun ilgili sitesinden başvuru yaptığınız esnada sizden bir takım bilgiler istenir, verdiğiniz bilgilere istinaden bir başvuru puanı oluşturulur ve sıralamaya sokulursunuz.

Eğer başvuru yaptığınız ilde kurs açılacak olursa en yüksek puanlı adaydan başlanarak kurs kontenjanı kadar kursiyer eğitime çağırılır. Eğer başvuru yaptığınız senede size sıra gelmezse bir sonraki sene Eylül ayında tekrar başvuru yapmanız gerekir.

Türkiye’de Teknik Direktör Antrenör olmak neden zor?

Aslında Türkiye’de antrenör olmak çok zor değil. Amatör bir takımı çalıştırabilmeye yetecek olan lisansı almakta zor değil. Ancak daha üst seviyelerde antrenör yada teknik direktör olarak çalışmak bir hayli zor.

Futbol Antrenörü (Teknik Direktör) Nasıl Olunur?

Genellikle Profesyonel liglerde oynamış futbolcular ulusal futbol takımlarında görev yapmaktalar. Zaten geniş bir futbol çevreniz yani networkünüz yoksa Profesyonel takımları çalıştırma şansınız neredeyse yok gibi.

Futbol Antrenörlüğü Kurs Ücretleri

Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği kurslara ait ücretler 2019 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir.

2018 – 2019 Antrenör Lisans Kurs ve Sertifika Ücretleri (TL)
TOPLAM ÜCRET
TFF
HESABINA
TÜFAD
HESABINA
UEFA PRO LİSANS KURSU
40000
35000
5000
UEFA A KURSU
7900
7400
500
UEFA ELİT A KURSU
7000
7000
UEFA B KURSU
6500
6000
500
TFF GRASSROOTS C KURSU
1200
500
700
TFF GRASSROOTS GÖNÜLLÜ LİDERLİK KURSU
230
150
80
UEFA A KALECİ ANTRENÖR KURSU ( PROFESYONEL)
5500
5000
500
B KALECİ ANTRENÖR KURSU ( AMATÖR)
1750
1500
250
ATLETİK PERFORMANS ( FITNESS ) KURSU
6000
6000
MAÇ VE PERFORMANS ANALİZ SERTİFKASYON PROGRAMI
3500
3500
SCOUTING SERTİFİKASYON PROGRAMI
2500
2500
ÇOCUK FUTBOLU SERTİFİKASYON PROGRAMI
3500
3500
FUTSAL ANTRENÖRLÜK SERTİFİKASYON PROGRAMI
4000
4000
PLAJ FUTBOLU ANTRENÖRLÜK SERTİFİKASYON PROGRAMI
2500
2500
SPORTİF DİREKTÖRLÜK KURSU
10000
10000

Futbol antrenörlük kursları 2019 yılı itibariyle genel görünümü bu şekilde. Son dönemde TFF tarafından çok sayıda antrenörlük kursu düzenlenmeye devam ediyor. Eylül ayında yeni kurslar için başvurular alınmaya başlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here