Ana sayfa Rehber Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bizim gibi sıradan insanların aklına veri yedekleme denildiğinde geçmişten bu yana fotoğraf makinalarımızla yada cep telefonlarımızla çektiğimiz fotoğrafların kaydedilip bir yerde saklanılması gelir. Özellikle bizim jenerasyondan ziyade bizden öncekiler bu işlemi usb flash bellekler yada taşınabilir hard diskler en olmadı cd yada dvd ile çözebileceklerini düşenmekteler. Aslında bir bakıma doğru bir yöntem gibi gözükse de yedeklenilen ortamın başına bir şey geldiğinde genellikle sonu hüsran ile sonuçlanıyor bu abilerimiz için. Neden derseniz cd, dvd zaten çizilebilen en olmadı kaybolan bir cisim. Usb yada Hdd’ler ise virüs istalası başta olmak üzere teknik olarak arızalanabilen yine en olmadı kaybolan bir cisim. Hal böyle olunca insan ömründe hatıra diye saklayabileceği birkaç fotoğrafı nereye yedeklese bilemiyor. İşte tamda burada karşımıza Bulut teknolojisi çıkıyor. Ancak bilmeyenlerimiz çoğunlukta olduğundan bundan uzak duruyor. Aslında gayet basit ve yararlı. Hazırsanız başlayalım.

fotoğraf yedekleme için bulut

Fotoğrafları bulut teknolojisi ile nasıl yedekleriz?

Öncelikle bulut hizmeti nedir bundan kısaca bahsedelim. Bulut teknolojisini, verilerin yedeklendiği bir internet sitesi yada internet ortamı olarak düşünebilirsiniz. Ortam internette olunca verilerin kaybolması ihtimali bir hayli azalıyor. Ancak kaliteli bulut hizmeti veren birkaç ürün var. Bu ürünleri kullanırsak totalde sorun yaşama ihtimalimiz bir hayli azalır.

Kaliteli Bulut servisi veren çözümler hangisi?

1-) Google Drive
2-) Microsoft Onedrive
3-) Dropbox
4-) Mega

Hepsi ücretsiz olarak belli bir kotaya kadar size yer sağlıyor. Cep telefonunuzdan yada bilgisayarınızdan kısaca internet erişimi olan her platformdan hesabınıza erişerek fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Böylelikle ömür boyu fotoğraf, resim sizin için önemli ne varsa gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Bulut yedekleme teknolojisinin dezavantajları var mı?

Elbette bulut dendiğinde akla gelen ilk dezavantaj güvenlik sorunudur. Netice itibariyle özelinizi internet mecrasına yüklemiş oluyorsunuz. Bugün İcloud denen Apple’a ait bulut servisi bile ünlü isimlerin çıplak fotoğraflarını internete sızdırabilecek kadar güvensizse, bu servislerin hepsi belli oranda güvensizdir. Ancak yazının başında da söylediğim gibi bizler sıradan insanlarız ve buraya attığımız verilerde devlet sırrı değil. Ünlü düşünür Cem YILMAZ’ın da dediği gibi; CIA yada FBI bizim o boklu hesabımızı ne yapsın?. Fotoğraflarınızın 3.kişilerin eline geçmesi ihtimali dışında veri kaybı yaşama durumunuz neredeyse yok. Diyelim ki oldu; mahkemeye verip tazminat davasıyla ihya bile olabilirsiniz. Çünkü yukarıda tavsiye ettiğim bulut servislerini sağlayan şirketlerin hepsi ciddi şirketler, hiç şakaları yok. Ancak yine de kullanıp kullanmamak size kalmış.
Saygılarımla…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here