Ana sayfa Rehber Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraf makinesi almadan önce hangi fiyat aralığında bir fotoğraf makinesi almak istediğimize ve hangi amaç için alacağımıza karar vermemiz gerekir. Birçok kişinin bir teknoloji mağazasına girdiğinde fotoğraf makinesine karar verirken önemsediği ölçüt öncelikle megapiksel ve optik zoom özellikleri oluyor.

Bunların yüksek olması fotoğraf makinesinin kaliteli olduğu anlamına gelmiyor aslında. Pek çok teknik konu bilinmediği için çoğu tüketici bu gibi yanlışlara düşüyor. Ancak araştırma yaparak bilinçli bir şekilde alışveriş yapanlar doğru ürüne ulaşabiliyor. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilsek öncelikle fotoğraf makinesi çeşitlerini öğrenerek güzel bir başlangıç yapabiliriz.

Fotoğraf makinesi çeşitleri

Fotoğraf makineleri digital ve compact olarak veya amatör ve profesyonel olarak sınıflandırılabilir.
Compact: Objektifi değiştirilemeyen, küçük boyutlu, hafif, ince cebinizde taşıyabileceğiniz amatör makinelerdir. Fiyatları uygun olan bu makinelerde LCD ekran bulunur ve özelliği iyi olanlarda iyi bir görüntü kalitesi elde etmek mümkündür.

DSLR Like:

Bu makinelerin boyutları büyük, ağırlıkları fazladır. Yarı profesyonel sınıfına girerler. Optik zoom’u yüksek olan bu makinelerde de objektif değiştirilemez. Kısmen iyi fotoğraflar çekebileceğiniz makinelerdir.

DSLR:

Boyutları büyük olan bu makineler profesyonel grubuna girer. Birçok ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Görüntüyü makinenin bakaç kısmından görebilirsiniz ve objektifini de değiştirebilirsiniz. Yeni modellerde bakaç ve LCD ekran bir arada bulunmaktadır.
Kullanıcılar seçim yaparken genellikle DSLR ve DSLR Like arasında kalırlar. DSLR benzeri kompakt makinelerde sensör boyutları küçük olduğundan, giriş seviyesindeki DSLR makineler bile DSLR benzeri kompakt makinelerden daha iyi ve kaliteli görüntü verirler.

Fotoğraf makinesi alırken dikkat edilecek özellikler

Başta da söylediğimiz gibi öncelikle fotoğraf makinesini ne amaçla alacağınıza karar vermeniz gerekir. Ara sıra mı fotoğraf çekeceksiniz? Yoksa fotoğrafçılıkla profesyonel olarak mı ilgileniyorsunuz? Çekilen fotoğrafların baskısını alacak mısınız? Yoksa sadece dijital ortamda mı fotoğraflarınızı tutacaksınız? Bu soruların cevaplarını belirledikten sonra bir fotoğraf makinesinde hangi özellik olması gerektiğine karar vermiş olacağınız için, gereksiz ve işinizi görmeyen bir makine satın almamış olacaksınız.

Sensör demek makinenizin kalbi demektir. Dijital fotoğraf makinelerinde makine içerisinde bulunan sensör, makinenizin kalitesini doğrudan belirleyen ve çözünürlüğü etkileyen kısımdır. Sensörler CMOS ve CCD olmak üzere iki çeşittir ve eğer profesyonel makine yani DSLR fotoğraf makinesi almayacaksanız CCD sensörünü tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Mega pixel olarak yüksek olan makineyi tercih etmek mantıklı bir seçim değildir. Yüksek mega pixellik bir makine ilgi çekici gelebilir fakat yüksek megapixeli olsa da düzgün odaklama özelliğine sahip olmayan bir makineyi almak yerine odaklama özelliği iyi olan düşük mega pixelli makineyi tercih etmekte fayda vardır.

Eğer fotoğraf çekimi konusunda merakınız varsa ve düz fotoğraf çekmek yerine efektli ya da netliği ayarlanabilen fotoğraflar çekmek istiyorsanız mutlaka manuel ayarları olan ve fotoğrafa müdahale etmenize olanak tanıyan modelleri seçmelisiniz. Sadece anı fotoğrafları çekecekseniz yalnızca otomatik ayarları olan bir fotoğraf makinesi de işinizi görür.

Fotoğraf çekilirken deklanşöre bastıktan sonra fotoğrafın yakalanabilmesine kadar geçe süreye deklanşör gecikmesi denir. Bu gecikme süresi uzun olursa anlık fotoğraf çekmede zorlanacağınız için deklanşör gecikmesi 2 saniyeyi gecikmeyen makineleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Makine alırken pil süresinin uzun olması da dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Şarj edilebilir kalem pil ile çalışan makineler diğer türlere göre daha avantajlıdır.

Makine ile gelen hafıza boyutu da oldukça önemlidir. Hafıza ne kadar geniş olursa o kadar avantajınıza olacaktır. Bunun yanı sıra hafıza dolduğunda kolaylıkla dijital ortamlara aktarım yapabilmeniz için makinenizde USB girişi olması da önemli bir özelliktir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here