Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Bilinmesi Gereken Terimler

Bildiğiniz gibi günümüz çağında insanların sürekli satın aldıkları üç adet teknoloji ürünü var. Bilgisayar (Laptop, Tablet Vs.), Cep telefonu ve Fotoğraf Makinesi. Bu yüzde yüz doğru bir önerme olmayabilir ama hepimiz zaman zaman fotoğraf makinesine ihtiyaç duyarız ve satın alırız. Ancak çağın gereği olarak bir şey satın almadan önce o şeyi kullanabilecek bilgi alt yapısını oluşturmamız gerekiyor. Zaten fotoğraf makinesi yada fotoğraf çekmek kendi içerisinde o kadar fazla terimi barındırıyor ki içine girerseniz çıkamayacakmışsınız gibi hissediyorsunuz. Bizde bu ayrıntılarda boğulmanızı istemediğimizden sizler için bilmeniz gereken temele fotoğraf makinesi terimlerini derledik. Bir fotoğraf makinesi satın almadan bu terimleri mutlaka öğrenin.

fotoğrafcılık terimleri

CCD VE CMOS (Algılayıcı) Nedir?

CCD veya CMOS, bildiğimiz elektronik devreler gibidir sürekli kullanılan “elektronik film” görevi görürler. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör/devre vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama yansıtırlar. Bu iki kavram için biri diğerinden daha iyidir demek kesinlikle yanlış olacaktır. Örneğin Canon firması CMOS’u o kadar ilerletmiştir ki ona karşı koyabilecek bir CCD neredeyse yoktur. Ancak bu aşamada son kullanıcının bilmesi gereken bir durum vardır ki satın aldığınız cihazın bilgisayar işlemcisi gibi CMOS mu yoksa CCD mi bilmeniz gerekmez, hatta buna hiç kafa takmanıza da gerek yoktur. Sizin için önemli olan, nihai aşamada elde ettiğiniz fotoğrafın kalitesi ve berraklığıdır.
Netice itibariyle fotoğraf makinesi satın alacaklar için CCD ve CMOS bakılması gereken bir kriter değildir. Sadece cihazın içinde bir elektrik devresinden aittir. “Peki madem son kullanıcı için bu kadar önemsiz de sen neden bu kadar bahsediyorsun be adam” dediğinizi duyar gibiyim. CCD ve CMOS için fotoğraf makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken tek unsur sensörün büyüklüğüdür. Bu büyüklük size çektiğiniz fotoğraflarda alan genişliği sağlayacaktır.

ccd lens nedir ne işe yarar                cmos lens nedir ne işe yarar

Çözünürlük Nedir?

Çekilen bir fotoğrafın, toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. Bu, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlüğün çarpımı ile elde edilen bir sayıdır ve yaklaşık değere yuvarlanır.

cozunurluk nedir nasıl fark edilir

Megapiksel Nedir?

Megapiksel, bir fotoğraf üzerinde yer alan milyon tane küçük renkli noktayı ifade ediyor. Megapiksel boyutu yüksek makine daha iyi fotoğraf çeker diye bir kaide yoktur. Megapikseli küçük olmasına rağmen daha keskin fotoğraflar üreten cihazlar mevcuttur. Bunun en can alıcı örneği İphone 4 ve 4S serisidir.

Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir?

Optik zoom, fotoğraf makinenizin merceklerinin olduğu kısımda yapılan fiziksel bir işlemdir. Mercekler, ışığı kıran ve görüntüyü olduğu yerden daha yakında ya da daha uzakta gösterebilen optik nesnelerdir.
Dijital zoom, yani dijital yakınlaştırma işleminde ise mercek hareketi ve dolayısıyla optik bir işlem yoktur. Fotoğrafınız, makinenizde yüklü olan yazılım sayesinde, bilgisayarınızdaki bir fotoğraf üzerine yakınlaştırma yapıyormuşsunuz gibi yakınlaştırılır.

Optik Zoom ve Dijital Zoom Arasındaki Farklar

• Optik zoom fiziksel bir işleme dayanır, dijital zoom ise yazılımsal bir işleme sahiptir.
• Optik zoom sonucu görüntüde kalite kaybı oluşmaz, dijital zoom yüksek miktarda yapılırsa kalite kaybı yaşanır.
• Optik zoom sonucu çözünürlükte düşüş olmaz, dijital zoom yapıldığında ise fotoğrafın çözünürlüğü düşer.
Birçok makinede hem optik zoom hem de dijital zoom ikisi bir arada bulunur. Bunun sebebi birinin diğerini telafi etme olanağıdır.

optik zoom ve dijital zoom arasındaki farklar

Fotoğraf Kayıt Formatları Nelerdir?

JPEG: Kayıplı bir algoritmadır yani JPEG ile sıkıştırılan fotoğraflarda, gözün göremeyeceği veya çok zor göreceği bazı kayıplar oluşur ama yer ve zaman kazancı o kadar fazladır ki, buna göz yumulur.

TIFF: Dijital dünyada kayıpsız formatlar da vardır. Bunlardan en yaygın olanı TIFF formatıdır ve kayba izin vermez. Eski ve yaygındır.

RAW: RAW, dijital fotoğraf makinelerinin negatifi olarak tanımlanır. CCD veya CMOS üzerindeki ham veriyi, hiçbir görsel işleme tabi tutmadan bilgisayara aktarmayı sağlar.

Işık Duyarlılığı Nedir?

Işık algılayıcının, ışığa karşı ne kadar duyarlı olduğunu belirleyen özelliktir ve ISO oranı ile ölçülür. Çekim ortamında ne kadar az ışık varsa, ISO değerinin o kadar yüksek olması gerekir. Ancak yüksek ışık duyarlılığı, çoğu zaman, daha kaba kum tanecikleri (gren) anlamına gelir. Dijital fotoğraf makinelerinde, her fotoğrafın ışık duyarlılığını ayarlamak mümkündür.

Kontrast Nedir?

Kontrast, oluşacak sonuç görüntüde renklerin birbirine zıtlığını belirlemek amacıyla, kullanıcı tarafından değiştirilir. Kontrastı artırılmış fotoğraflarda objeler ve renkler birbirinden daha ayrı ve farklılığı belirgin şekilde sunarken, düşük kontrastta renkler birbirine daha yakın olur ve fotoğrafa soft (yumuşak) bir hava katar.

Ölü Piksel Nedir?

Makinedeki CCD/CMOS sensörlerinden herhangi birisinin arızalı olması durumunda meydana gelir. Bu durumda ilgili piksele karşılık gelen alanda hiçbir şey olmaz. Ölü pikseller bazen beyaz bir nokta, bazen renkli bir nokta şeklinde belirir ve her fotoğrafta bulunur.

Tripod Nedir?

Tripod, video kamera ve fotoğraf makinalarını sabitleme, yükseltip alçaltma gibi hareket sağlama amaçlı kullanılan üç ayaklı bir alettir.

tripod nedir ne işe yarar

2 Yorum
Bir cevap yazın