Ana sayfa Rehber Format Sonrası Laptopun Kulaklık Girişi Çalışmıyor

Format Sonrası Laptopun Kulaklık Girişi Çalışmıyor

Bildiğiniz gibi format her bilgisayarın kaderi. Format atmak zorunda kalınmayan bir bilgisayar hemen hemen yok gibidir. Format atmak öncelere kıyasla artık çok kolay ancak format sonrası karşılaşılan sorunlar herkesin canını sıkmaya devam ediyor. Bu sorunlardan bir tanesi de format sonrası kulaklık girişinin çalışmaması yada bilgisayardan hiç ses çıkmaması. Peki bu gibi sorunlar nasıl çözülür biraz ona bakalım. Hazırsanız başlayalım.

Format Sonrası Kulaklık Çalışmıyor

Aslında bu tarz sorunların temelinde kesinlikle driver yani sürücü problemleri yaşanmaktadır. Format atmadan önce yükü olan driver dosyaları sayesinde donanımlarınız sorunsuz çalışmaktadır. Ancak format sonrası özellikle işletim sistemini kökten değiştirdiğiniz durumlarda, yani Windows 7 olan bir bilgisayarı Windows 8 yaptığınız zaman mevcut driver dosyalarını kaybedersiniz. Aynı şekilde Windows 10 içinde bu sorunlar geçerlidir.

bilgisayarda ses yok
bilgisayarda ses yok

İşte bu yüzden kullanmak istediğiniz donanımın sürücü dosyalarını bulmak zorunda kalırsınız. Uygun sürücü dosyalarını bulmak zor ve sıkıntılı bir iştir. Bu sebeple driver’ı ararken izlemeniz gereken yolları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Paket driver yazılımlarını deneyin bu iş genellikle sorununuzu çözecektir. (Örneğin Driver Pack Solution – İnternette aratarak kolaylıkla bulabilirsiniz.)
  • Bilgisayarınızın marka ve modeli üzerinden resmi sitesinden sürücü arayın. Genellikle resmi sitelerde bulunan sürücü dosyaları en doğru sonuçları verir.
  • En son ihtimal ise donanımın marka ve modelini biliyorsanız internette o şekilde direk olarak bulmaya çalışmanız. Diyelim ki bilgisayarınızın ses sistemi JBL markasına ait, marka model girerek direk driver dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Eğer tüm bu yollara rağmen aradığını sürücüye ulaşamıyorsanız muhtemelen donanımınız bir hayli eskidir. Yeni bir ürün ile değiştirmeniz doğru bir karar olacaktır. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here