Flickr Nasıl Kullanılır?

Flickr, ülkemizde instagram ve youtube kadar yaygın olarak kullanılmasa da 63 ülkede kullanılan ve yaklaşık 92 milyonluk bir kullanıcı sayısına sahiptir. (2014 yılı verilerine göre) Flickr, 2004 yılında Ludicorp şirketi tarafından hazırlanmış ve geliştirilmiş bir fotoğraf paylaşım sitesidir.

Daha ilk yılında 1 milyonluk bir kullanıcı kitlesine ulaşan flickr, Yahoo ceo’larının dikkatini çekmiş ve 2005 yılında yahoo tarafından 35 milyon dolarlık bir miktarla satın alınmıştır. Yahoo’nun flickr’ı satın almasıyla kullanıcı sayısı hızla artarak devam etti.Flickr gelişimine devam ederek 2008 yılında video paylaşım alanına da girdi.Ancak youtube’de olduğu gibi 1-2 saatlik videolar burada yüklenememektedir.

1

Flickr’da iki tip üyelik bulunmaktadır.Bunlar Free ve Doublr(Normal ve pro üyelikte diyebilir ve aynı zamada da ücretli-ücretsiz olarakta ayırabiliriz.) üyeliklerdir.
Free üyelikte fotoğraf ve video olmak üzere toplam 1 TB’lık bir kullanım alanına sahibiz.Yüklediğimiz her bir videonun boyutu 1 GB’ı ve fotoğrafların boyutu ise 200 MB ile sınırlıdır.
Doublr üyelikte ise bu toplam alan 2 TB’dır.Yüklediğimiz her bir video 2GB, her bir fotoğraf ise maksimum 400 MB olabilir.

Flickr Üyeliği Nasıl Alınır?

Flickr’a üye olabilmek için bir Yahoo mail hesabımızın da olması gerekiyor.
Flickr’da diğer sosyal paylaşım sitelerinden farklı olarak üye olurken cep telefon numaranızı vermeniz zorunludur.

2

Flickr’da fotoğraf ve videolara yorum yapabilir ve favorilerimize ekleyebiliriz.Paylaştığımız fotoğraf ve videoları galeriler haline getirebiliriz.
Flickr’da kendi çekip paylaştığımız fotoğrafların telif hakkı bize aittir.Her fotoğraf paylaşım sitesinde olduğu gibi burada da fotoğraflar ekrana sığacak ölçüde ölçeklenir. Ancak kullanıcı izin vermişse adres satırının sonuna sizes/o yazarak orijinal halini de görüp dilersek bilgisayarıma indirebiliriz.
Flickr’ında diğer paylaşım siteleri gibi android ve apple mağazalarında uygulamaları mevcuttur.Yine bu uygulamalar ile fotoğraf çekip,düzenleyebiliriz.
Flickr’ı İngilizce,Çince,almanca,İtalyanca,Portekizce,Fransızca,Korece,İspanyolca ve Türkçe olarak kullanabiliriz.

Bir cevap yazın