Flash Bellekteki Verileri Kurtarma Recuva [Çözüldü]

Merhaba ”Değerli”  Site takipçilerimiz ; Sık sık gelen sorulardan bir tanesi ; ” Flash belleğimdeki Bilgisayardaki  verileri nasıl geri getirebilirim?  ” Bizde Sahteyazilim.com Ailesi olarak sizlerinde anlayabileceği Rehber niteliğinde olan bir klavuz yapma isteği oluştu. Sizlerde elinizde bulunan belleğinizdeki bilgileri resimleri belgeleri geri getirebileceksiniz.

Başınıza böyle bir durum geldiğinde fiziksel hata olmayacak şekilde hasar görmüşse verileriniz kaybolduysa panik yapmayınız.. Verileri kurtarmaya çalışırken yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Cihazınıza kesinlikle Veri Eklemesi yüklemesi yapmayınız !!!  Bilgisayar’da Kullanım bile yapmayınız çeşitli veri yazan uygulamalar ( Edge Browser – Chrome  oyun vs Yani Bilgisayarı kurtarma işlevi dışında kullanmayınız.

Zira veri üstüne veri gelirse altta kalan verilerin özelliklerini yitirmesi muhtemel olacaktır. Verileri kurtarmak isterseniz yanınıza boyutu diğerine göre daha büyük bir bellek/Harddisk almanız sizin işinizi kolaylaştıracak diğer sektörlerde (kısımlarda) bulunan verilerin bütünlüğünü bozmanıza engel olacaktır.

Veriler kimi zaman yanlışlıkla  silinme ile (Format/Biçimlendime) kaybolacağı gibi  ; kimi zaman yazılımsal hatalardan dolayı aslında var olan ama bizlere gözükmeme durumu olabilir bunun ayırdına varmamız gerekiyor.. ; Bunu anlamanızın yolu  Bilgisayarım- Ardından sürücünün kullanılan kullanılabilir boyutunu teyit etmekten geçiyor..

Bir konudan daha dikkatinizi çekmek istersem ; Malum Harddisklerin (Mekanik) olanların özellikle sağa – sola dağınık bir şekilde harddisk yazma kafası veri dağıtınca verilerinizin dağılımı dengesi olmaktadır..


  • ÖNEMLİ  ; Belli Zaman Periyotlarında DİSK BİRLEŞTİRME ( DEFRAGGLER) yaparak  VERİLERİNİZİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ sağlayabilirsiniz.”

  • Bulut Yedekleme Dönemi  ; Verilerinizi kaybetmeden önce özellikle Google Drive – Yandex Bulut – OneDrive(Microsoft) Gibi yedekleme çözümlerine gitmelisiniz. Her ne kadar çeşitli sürücülere yedeklesenizde onların sağlam duracağının garantisini kimse veremez siz  çeşitli yedeklemeler yapınız.. 

 

  • Recuva’ nın Giriş ekranında ”Açılışta bu sihirbazı gösterme seçeneği” tıklanmamışsa bu şekilde Hoşgeldin ekranı gelecektir.

 

 

  • Ardından Hangi Tür veriyi arayacağınızı belirterek daha Hassas arama sağlayabiliyorsunuz.

 

 

 

 

  • Arayacağınız Konumu/Sürücüyü belirleyerek  daha kısıtlı arama yapıyorsunuz.. tüm sürücüleri seçmek zaman kaybı olacaktır.

 

 

 

  • Tarama ekranı animasyonu bu şekilde olacaktır.

 

 

  • Taranması sonrasında en kullanışlı durumlardan bir tanesi verinin Klasör Ağacı biçiminde görünmektedir.Aradığınız dosyaların daha rahat bulunması için kolay ve pratik olsa gerek..

Daha Teknik ve detaylı işlemler için ayarlayabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle daha net verilere ulaşmak mümkündür. Derin Tarama özelliklerini açınca daha uzun süreli ama tek dosyaya ulaşmanız mümkündür..

Bir cevap yazın