Rehber

Flac Nedir?

Merhaba sıklıkla karşılaştığımız bu uzantı aslında bize hiç yabancı değil… Flac bizim Eskiden Cd lerdeki Track dosyalarının birnevi sıkıştırılmış halidir.Bu sıkıştırılma yapılırken bir Mp3 vari bir sıkıştırma değildir. Free Lossless Audio Codec kelimesinin kısasıdır. Kayıpsız ses formatıdır. Albüm kapağı ve hızlı atlama desteği sayesinde çevremizde oldukça yaygınlaştı. Kayıplı formatlar ile kayıpsız formatlar arasındaki tek fark tepeden cart diye kesilen yüksek frekanslar değildir efendim.

kayıplı formatlar yüksek frekansların haricinde duyulabilir alandaki belli frekans bantlarınıda uygun koşullar oluştuğunda silmektedir. mesela aynı anda kulağımıza gelen yüksek şiddet ve alçak şiddetteki seslerden, kulağımız (ya da beynimiz) yüksek olanını daha iyi duymaktadır. böyle durumlarda kayıplı format kodlayıcıları belli bir şiddetin altındaki sesleri silerek (gerçekte silmek yerine yüksek frekansa göre çok daha az bit değeri kullanıyormuş. ama bizim duyma sınırımız altında kaldığı için silme deniyor) kayıplı formatın kısıtlı bitrate’ni daha iyi duyduğumuz kısma harcıyor. yani o duyamadığımız yüksek frekanslı kısım haricindede duyulabilen alandan bir şeyler gidiyor ve bazı kişiler bunu farkedebiliyor. silme işleminden geriye kalan gürültü bit oranı düştükçe artıyor. bilmiyorum hatırlarmısınız, 128 kbps altında şarkılardan vıcır vıcır sesler çıkardı. nefret ederdim bundan ama yerli müzik paylaşımlarının yüksek kaliteye alerjisi olduğu için mecburen idare ederdim. halada yüksek kalite albüm bulmakta zorlanıyorum ama artık yüksek kaliteden kastım 320 kbbps mp3 değil, flac albümler tabiki.

FLAC_logo_inverted

kısaca özet geçersek neymiş efendim. kayıplı formatlarda sadece 18-19 khz bandının üstü değil altıda gidiyormuş. aklınızda bulunsun.

neyse asıl meseleye gelelelim. biraz önce internetten satın alınma 5 adet wav parçayı flac formatına çevirdim. normalde 322 mb tutuyor. flacla sıkıştırınca 203 mb oldu. winrarla ne kadar skışıyo acaba diye merak edip çeşitli ayarlarla denemeler yaptım. 238 mb altına düşüremedim. ses dosyalarına özel bir format olsada adamlar gerçekten iyi iş çıkarmışlar. daha iyi sıkıştırma yapan formatlarda mutlaka vardır ama işlem gücü ve sıkıştırma arsında en uygun denge flactaymış zannedersem. bilgisayarlar için sıkıntı yok ama mobil cihazlar için harcanan işlem gücü önemli.

düzeltme: kulağımız yüksek frekanslı sesi değilde yüksek ses şiddeti değerinde olanını duyuyormuş. yüksek desibel seviyesindeki ses etrafındaki belli bir alandaki frekansların duyulma eşiğini artırıyor. bu eşiğin altında kalan sesler duyulmuyor. örnek olarak gayet rahat bir şekilde karşımızdaki birini dinlerken yanımızdan bir kamyon geçtiğinde, konuşanın ses şiddetinde değişiklik olmadığı halde konuşmayı duyamıyoruz. buna maskeleme deniyor. kamyonun sesi konuşmayı maskeliyor. kayıplı formatların ana çalışma prensibi buymuş. kodlayıcı müziği frekans bantlarına ayırıyor, parçanın orjinalinde olan ama maskelenmiş sesleri siliyor (%90) geriye küçük boyutlu duyulabilen ses kalıyor. yani parçada maskelemeye sebep olan bandın ses seviyesini ekolayzır ile düşürelim. mantıken orjinal parçada maskelenmiş sesi duymaya başlarız ama kayıplı formatta bu silindiği için parçada olandan farklı bir ses alamayız. (burada silme olarak yazdıklarım aslında kodlarken düşük bit değeri kullanma, yazarken kafa karıştırmasın diye silme yazdım hep.

Her .Flac formatı kaliteli anlamına gelmez Şöyle anlatayım  Bazı flaclar Mp3 den çevrildiğinden sıkıştırılmış bir dosya tekrar açılırsa eski işlevini yitirirler… Piyasada sahte .Flac lara rastlayabiliriz Örneğin Torrent sitelerinde bu durumda yapmamız gereken dosyanın Spektrum analiz grafiğine bir göz atmak gerekir.

Birde bunun yakın kardeşi Ogg vardır ondanda diğer yazımda bahsederim kısmetse.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top