Fiio x1 2. Jenerasyon Hi-Res Player incelemesi

Merhaba arkadaşlar sizlere benim gibi audiophile (Ses Meraklısı) yüksek ses kalitesini hedefleyen kişiler için üretilmiş cihazdan birtakım önenmli şeylerden bahsedeceğim. İncelemesini yapacağım. Ürün Fiio markasının üretiminden geçmiştir. Fio bilirsiniz ki önceleri anfiler ve portatif anfi üretimleri yapan bir firmaydı… Daha sonra herkese hitap eden portatif playerlar üretmeye başladı.. Gerçekten başarılı ve inovatif ürünler üretmekte olan firma birçok kullanıcının ilgisini çekmekte teknoloji fuarlarının seçkin yerlerini almakta.. Ürün kalitesi olarak gerçekten fiyat aralığında oldukça iyi değerlerde olduğunu ve özgün işler yaptıklarını belirtmekte fayda var.. Fiio x1 2. Jenerasyon bu ürünlerin başında geliyor..

Firmanın politikası ve ürün anlayışı hakkında birtakım bilgiler paylaştım. Şimdi sizlere cihazla ilgili birtakım deneyimlerimi paylaşacağım..


 


 

  • Tasarım


Ürün metal ince materyal tasarımda bulunmakta .. 102 gram ağırlığında bulunamaktadır Yan tarafı traşlanmış ve ergonomik olarak ele uyumlu hale getirişmiştir. 1 . modeldeki gibi bütün kalınlıklar ve kabalıklar azalmıştır. Alt kısımda konumlandırılan Micro Usb(Cep Telefonu şarj girişi) , Kulaklık/Aux girişi , MicroSd ile kullanım kolaylığı sağlarken yan tarafta konumlandırılan Ses açma ve kapama kısmı ve ürün kapama kısmı cihazın ulaşılabilir yerinde bulunmaktadır .. Alt kısımda bulunan mavi konnektör ışığı cihazda bağlanma durumunu Bluetooth ve USB girişinden şarj oluyor kısmını belirtmektedir..

Ekran kısmına belirtmek gerekirsek 320*240 Ekran çözünürlüğüne sahiptir.Bu ekran Güneş ışığında yeterli düzeyde bize görünürlük sağlamakta.. Bu ekran resimlerde görebileceğiniz çeşitli bildirimler sunacaktır. Kaba bir anlatımla Ses seviyesi , parça sayısı , Eq modunu göstermektedir. Duruma görede Bluetooth bağlantısını bildirmektedir..

  • Kullanım Kolaylığı & Menüler 

Ürün menüleri oldukça sadece çok fazla ayarlar içermeyen yapısı sayesinde istenilen parçaya çabuk ulaşılır kılmaktadır. Menü dizaydı olarak yatay zeminde Scrool Tuşu ile yapılabilmekte.. Bu Scrool tuşu bilenleriniz vardır Sansa Füze de bulunan magnetik trackpad gibi parmağımızın dokunmasıyla hareket halinde olan  bu tasarım butonu bize Çoklu müzik arşivlerine sahip olan kişilere büyük bir ayrıcalık sunacaktır.. Aynı zamanda üründe bulunan ses tuşuna uzun basınca(1sn gibi) İLERİ – GERİ parça değişimleri sağlayabilmekte bunları ekran kapalıyken yapabilmek sizlere büyük kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

  • Ses Kalitesi

Ses kalitesi  göreceli bir kavram olmasına rağmen çeşitli parametreler ile ölçülebilir durumları mevcuttur. Biz genel kaideler ile Müziklerin işleyiş ve Master kısımlarından sonra en az kayıpla çıkan bütün frekensların etkin bir şekilde kullanıcıya/Dinleyiciye yansıtabilme durumununa göre kıyas oluşturabiliyoruz. Yani bahsettiğim konu kimi dinleyici Bass seslerin ön planda olmasını isterken kimi dinleyici dengeli ve Stereo ses vurgusunu ister.. Kimi sıcak donlama istersen kimi dinleyiciler enstrumanların daha ileride olduğu vede soğuk ses isterler..

Bu cihaz ses tonunu anlatmak istersek ; Cihazın yeteri kadar ileri giden hafif dijitalimsi kısmi olarak Sıcak ses tonuna sahiptir. Cihaz elektronik müziklerde Vokalleri oldukça iyi yansıtırken Rock dinleyicilerin istediği frekans aralıklarındaki sesleri iyi bir şekilde dinleyiciye yansıtmakdadır. Burada kullanılan kulaklığın cihaz ile uyumu da elbetteki önemlidir. Cihaz orta ve orta üstündeki

  • Desteklenen Ses Formatları

APE(Fast):  192 kHz/24 bit;
APE(Normal):  96 kHz/24 bit;
APE (High): 96 kHz/24 bit;
FLAC: 192 kHz/24 bit;
WAV: 192 kHz/32 bit;
Aiff:192 kHz/32 bit;
Aif:192 kHz/24 bit;
WMA Lossless: to be supported by future update;
Apple Lossless: 192 kHz/24 bit;

Kayıplı Formatlar:

MP3、AAC、WMA、OGG….

 

  • Bağlanabilirlik 

Cihaz Usb kablo ile güç ve veri akışı sağlarken onun dışında Aux modu ile araç ve müzik ses sistemine bağlanabiliniyor. Aynı zamanda Yüksek ses aktarımlı Bluetooth ilede kablosuz olarak bağlantı kurulabiliniyor.. Ayrıca Ürün bünyesinde hafıza alanı bulunmamakla birlikte dışarıdan bağlayacağınız yüksek kapasiteli hafıza kartı ile müzik zevkinizi yansıtan arşivlerce parçayı yanınızda taşıyabiliyorsunuz..

 

  • Pil Ömrü

Pil ömrü bu batarya için 12 saat ve üst değerler elde edebilinirken cihazın bağlantı durumu çalınan ses kalitesine ait olan şarkıya göre değişmektedir.. ama günlük 2 saat müzik dinleyen biri olarak haftada 1 şarj etmek olağan duruyor..

 

Ürün Özellikleri
Model/Number X1 2nd gen / FX1221 Headphone out (PO) 3.5mm headphone output jack
Color Available Sliver/Black/Rose gold Headphone Impedance Range 16~100 Ω
Dimensions 97mm×55.5 mm×12 mm Volume control type 100 steps digital potentiometer
Weight 102 g Bass Boost N/A
Display Screen TFT 320×240 Treble N/A
Analog Audio Output Jack(LO) 3.5 mm headphone output jack Balance 5 dB
Digital Audio Output Jack N/A Gain Selection N/A
USB DAC N/A Equalizer 7-band equalizer (±6dB)
Chips used SoC: JZ4760B ,   DAC: PCM5242,    LPF: OPA2322,    OP: ISL28291
Partial Performance Parameters for Line Output
THD+N ≤ 0.003% (1 kHz) SNR ≥115 dB  (A-weighted)
Frequency Response 5 Hz~60 kHz (-3dB) Dynamic range ≥107 dB
Crosstalk ≥ 101 dB (10 KΩ/1 kHz) Line output Level 1.7 Vrms (10 KΩ/1 kHz)
Partial Performance Parameters for Headphone Output
Output Power 1 > 100 mW (16 Ω/THD+N<1%) Output Impedance <1Ω(32Ω loaded)
Output Power 2 ≥ 70 mW (32 Ω/THD+N<1%) Crosstalk ≥72 dB (1 kHz)
Output Power 3 ≥ 8 mW (300 Ω/THD+N<1%) THD+N ≤ 0.003% (1 kHz)
Frequency Response 5 Hz~60 kHz (-3dB) MAX output voltage >4.0 Vp-p
SNR ≥113 dB (A-weighted) MAX output current >130 mA(For reference)
Power and Battery
Power Recommend DC5V 2A Battery Capacity 1800 mAh
Charge Display Red light indicates , green light turns on after fully charged Battery Display Yes
Battery Life >12 h Charging Time <3 h (DC5V 2A)
Battery Life Test Conditions
Screen OFF Load M3 open earbuds (27 Ω)
Volume 39 EQ OFF
Test File MP3 44.1kHz/16bit (Download link)
Audio Format Supported
Lossless:

APE(Fast):  192 kHz/24 bit;
APE(Normal):  96 kHz/24 bit;
APE (High): 96 kHz/24 bit;
FLAC: 192 kHz/24 bit;
WAV: 192 kHz/32 bit;
Aiff:192 kHz/32 bit;
Aif:192 kHz/24 bit;
WMA Lossless: to be supported by future update;
Apple Lossless: 192 kHz/24 bit;

 

Lossy compression:

MP3、AAC、WMA、OGG….

 

Sonuç Olarak ;

Ürün üstün ses kalitesi ve yeterli bağlanabilirlik ve yükseltilebilir hafıza ile kayıpsız ses formatları ile  üstün derecede uyum sağlarken Hi-Res in tadına kullanım kolaylığı ve taşınabilirlik ile Keyfine Varabiliyorsunuz… Ürünü almanızı tavsiye ederim.. Ürün belli yurtdışı sitelerinde ve belli kişiler tarafından satılabilmekte .. Zaten bu işler ile ilgilenler gerekli yöntemleri bilmektedir..

 

Bir cevap yazın