Ana sayfa Rehber Fiber Optik Kablo Hakkında Her Şey

Fiber Optik Kablo Hakkında Her Şey

Fiber Optik kablo, bakır kabloya oranla birçok yönden avantajlı ışık sinyalleri ile iletişim sağlayan bir kablo alt yapısıdır. Literatürde F/O kısaltması ile gösterilir. Fiber Optik Kablo ipleri bir insan saçı kadar ince yapıdadır. Saf cam olarak tanımlanan silisyumdioksit fiber kabloların ham maddesidir.

Fiber Optik Kablonun Yapısı

Fiber kabloları basit manada zihnimizde oturtmak amacıyla geniş bir cam borunun içerisinde lazer ışıklarının yansıyarak ilerlemesini düşünebiliriz.

Fiber optik kablonun yapısı 3 farklı tipi içerisinde barındırır.

Core:

Fiber kablonun en iç tarafında bulunan bu bölüm ışığın hareket ettiği cam merkez core olarak adlandırılır. Çevremizde duyduğumuz 8 core, 16 core fiber gibi kavramlar buradan gelmektedir. Merkez olarak adlandırılmıştır.

Cladding:

Merkezi çevreleyen dış optik materyaldir. Işığı merkeze geri yansıtarak veri kayıplarının oluşmasını neredeyse imkansız hale getirir. Cam örtü olarak adlandırılmıştır.

Buffer Coating:

Fiber optik kabloyu nemden, tozdan, topraktan ve kemirgenlerden koruyan plastik muhafaza kısmıdır. Kılıf olarak adlandırılmıştır.

Fiber kablo piyasasında en çok kullanılan terimlerden biride single mode, multi mode kavramlarıdır.

Single Mode (Tekli Mod):

Multi mode fibere göre daha ince bir yapıdadır. Yaklaşık olarak 9 mikron çapa sahiptir.

Multi Mode (Çoklu Mod):

Multi mode daha kalın bir çapa sahiptir. Yaklaşık olarak 62 mikron çapa sahiptir.

Single Mode ve Multi Mode fiber kablo arasındaki farklar nelerdir?

Fiber optik kablolar, bakır kablolara göre daha geniş çaplı olduklarında yaydıkları ışık yükü düşüşe uğrar. Yani fiber kablo kılı ne kadar ince olursa o kadar daha çok veriyi daha hızlı bir şekilde transfer eder. Bu yüzden single mode fiber kablolarda veri kaybı daha azdır.

Fiber Optiğin Bakır kabloya göre avantajları

Maliyet:

Veri aktarımı için uzun kablo mesafelerinin olduğu projelerde fiber kablo bakır kabloya göre çok daha ekonomik ve uygun maliyetlidir.

İncelik:

Fiber kablonun yapısı bakır kabloya oranla çok daha incedir. Rahatlıkla kıvrılabilir ve zor arazi şartlarında sorun yaşatmaz.

Maksimum verimlilik:

Fiber kablonun elektrik akımına ihtiyaç duymaması sebebiyle sinyal kaybı çok düşük seviyelerdedir. Bu da çok yüksek hızda internet ve bağlantı avantajını yaratır.

Alev almaz:

Fiber kablo alev almaz ve hiçbir zaman yangın çıkarma riski yoktur.

Fiber kabloların birçok avantajının yanında birkaç küçük dezavantajıda vardır. Örneğin, fiber kablolar  5 kilometrenin altındaki mesafelere çekilmesi ekonomik değildir. Ayrıca fiber optik kablonun döşenmesi ve sonlandırılması yüksek teknik bilgi ve beceri gerektirmektedir.

Fiber Optik Kablo Fiyatları?

Fiber kabloların fiyatları kablo tipine göre değişmektedir. En ucuz fiber kablo metre bazında 2 lira iken, en pahalı fiber fiyatı ise 8 liraya kadar yükselebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here