Farklı Bir Tarayıcı Deneyimi; Microsoft Edge

Microsoft’un yeni tarayıcısı Microsoft Edge ile yeni bir platforma imza atmış bulunuyor. Önemli özelliklerin gömülü olduğu ve geçmişteki çalışmalardan da yararlanılan Microsoft Edge temiz bir arayüz ve kolay bir kullanıma sahiptir. Windows 10 ile gelen bir çok özellik Microsoft Edge’yi farklı bir platforma dönüştürür.

Microsoft Edge kullanmanın ayrıcalıkları 

Chrome gibi sekmeleri üstte bulunan ve yıldız işaretine tıklamamız ile linki ‘sık kullanılanlara’ eklemektedir. Hoş ve sade bir okuma listesi bulunur istenir ise arka plan değiştirilebilir. Mürekkep özelliği ile sayfalarda resim yada çizim yapabilmemizi sağlıyor özellikle Microsoft Surface ile daha kullanışlı olup parmağımız ile çizebilmemizi olanak sağlıyor. Cortana, kişisel asistanınız olarak sorularınıza cevap verebiliyor. İsterseniz Cortana üzerinde değişiklikler yapıp sesli cevap vermesini de sağlayabilirsiniz. Microsoft’un bu tarayıcıyı yayınlamasının en büyük sebeplerinden biri ise Microsoft Windows 10’u en yüksek hızda kullanabilmemize yardımcı olmaktır.

Microsoft Edge’nin 64 bitlik Chakra JavaScript motoru geliştirilmekte olan Chrome ve Mozilla Firefox’tan kat kat iyi olduğu gözlemlenmektedir. Edge ile makale okuma da kolaylaşıyor sitelerdeki pop-up reklamlardan sıyrılarak rahatlıkla okuyabilirsiniz. Aslında Internet Explorer’ın hizmet yılları boyunca yaşadığı tüm güvenlik sıkıntıları ve diğer tarayıcıların tecrübeleri Microsoft Edge tarayıcının dersine iyi çalışmasına sebep oldu. Microsoft Edge bir anlamda bir Sandbox mantığıyla çalışıyor. Yani ona yönelik saldırılar PC’ye bulaşamıyor. Edge’in sınırları içinde kalıyorlar. Her hangi bir saldırgan Microsoft Edge tarayıcı yoluyla sisteme saldırmaya çalıştığında, başarabilirse sadece tarayıcıya ulaşıyor. Onun sınırları dışına çıkmıyor. Bu da tarayıcıyı son derece güvenli, sistemi de tehditlerden uzak kılıyor. Microsoft Edge’nin tek sorunu ise Chrome ve Firefox gibi tarayıcıların kabul ettiği eklentileri kabul etmiyor olmasıdır.
Umalım da Microsoft Internet Explorer gibi kötü bir yazılım çıkmasın.

Bir cevap yazın