Ana sayfa Rehber Facebook’un Tarihçesi ve Gelişimi

Facebook’un Tarihçesi ve Gelişimi

Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversite’si öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuş bir sosyal ağdır. İlk olarak Harvard öğrencilerinin kullanımı için geliştirilen Facebook hızla yaygınlaşarak önce Boston civarında ardında Amerika’da ki bütün üniversitelerde kullanılmaya başlandı. Üniversitelerden sonra çeşitli şirketlerin de katılımıyla büyüyen Facebook şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Facebook ismi “paper facebooks” tan alır. Paper facebooks, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu bir formdur.
Kuruluşundan bugüne dünya çapında yayılan ve toplam kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Facebook istatistiklere göre dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Site kuruluşundan beri ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Gelirlini afişlerden, reklamlardan ve sponsorlardan sağlamaktadır.

Facebook’un temel kullanım prensibi insanların kendi profillerini oluşturması, kendileri hakkında bilgi vermeleri ve “Duvar” adı verilen bölümde hissettiklerini, yaptıklarını, nerede olduklarını vb. Gibi olayları paylaşmalarıdır. 2004 yılından beri hemen herkesin beğenerek kullandığı Facebook bu sürede 31 milyar dolar kazanmıştır.

Harvard’lı bir öğrencinin üniversiteli arkadaşları ile arasından ki iletişimi sağlamak için kurduğu basit bir web sitesi yıllar yılı ilerleyerek günümüzde ki haline gelmiştir.
Ayrıca sitenin kuruluşunu anlatan “Sosyal Ağ” isimli bir film de mevcuttur. Film de tıpkı hikayesini anlattığı Facebook gibi kısa sürede gişede 224 milyon dolar gibi bir hasılat elde etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here