Facebook’ta Oyun Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesaplarından en çok kullanılmakta olan, sahibi “Mark Zuckerberg” olan Facebook gün geçtikçe yeni uygulamalar ve kullanıma faydası olan etkinlikler ortaya çıkıyor. Son zamanlarda platform üzerinden canlı yayın yapılmaya başlandı. Hesaplarındaki arkadaşları ve kendi verdiği karara göre ortak arkadaşlar dahil herkes bu canlı yayını izleyebiliyor. Genelde telefon üzerinden yapılan canlı yayınlar, bilgisayar ve tablet üzerinden de gerçekleştiriliyor. Bilgisayar üzerinde oynanan oyun ile de canlı yayın yapılabilir.

Canlı yayın üzerinden oyun yayını yapmak istiyorsanız öncelikle bir grubunuz olmalı, bu grup üzerinden yayınları başlatın. Diğer olarak bir programa ihtiyacınız var. İsmi “Open Broadcaster Software” olan kullanımı ücretsiz olan programdır. Canlı yayını başlatmak için grubunuza girin ve sağ üst köşedeki yayınlama araçlarına tıklayın. Ardından sol tarafta gözüken video kütüphanesine tıklayın. Bu sekmede açılınca sağ taraftaki canlı yazısına tıklayın. Buradan sonra karşınıza canlı video oluşturma butonu çıkacak. Bu sayfaya şuanda hiçbir işlem yapmadan aynen olduğu şekilde bırakın.

“Open Broadcaster Software” Ayarları

Uygulamayı indirdikten sonra ayarlar kısmına gelin. Değiştirilecek olan ilk ayar kodlama başlığındaki bit hızı önerilen hız 2500-3000 civarındadır. Kodlama ayarı tamamlandıktan sonra bir aşağısında olan yayınlama ayarlarına gelin. Burada gerekli olan FMS URL si ve konum yayın anahtarını oynatma bilgileri. Bu bilgileri açık bıraktığımız Facebook grup sayfasından alacağız. Sunucunun URL sinde bulunan adresi kopyalayıp programdaki FMS kutucuğuna girin. Ardından akış anahtarı bölümündeki anahtar kopyalanıp program üzerindeki anahtar kodlama yerine girin. Yapacağınız her canlı yayının anahtar kodları farklı olacaktır. Bu işlemleri her canlı yayın yapacağınız zaman uygulayın. Eğer yayını yaparken mikrofon aracılığıyla sesinizin iletilmesini istiyorsanız, programdaki ses ayarlarından bilgisayara bağlı olan mikrofonu seçin.

Bir cevap yazın