Rehber

Facebook Profilini Aramalara Kapatmak Gizlemek

Bilindiği üzere Facebook günden güne dev bir imparatorluk haline gelmeye devam ediyor. Bu mecra artık o kadar kalabalık ki sahte hesaplardan, asılsız kişi yada kurum profillerinden bir tarafıda çöplüğü andırmaya başladı diyebiliriz. Özellikle bayan kullanıcılar her gün bir başka hesap tarafından taciz edilmesi kaçınılmaz hale geldi. İşte bu noktada çevrimiçi gizliliğimizin ne kadar önemli bir kavram olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Eğer sizde profilinizin facebook’ta yapılan her aramada kolaylıkla bulunmasını istemiyorsanız bu yazımızda yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

Facebook Profili Aramalara Nasıl Kapatılır?

• Facebook profilinize e-posta ve şifrenizle giriş yapın.
Ayarlar sayfasını açın.
• Ayarlar sayfasında solda Gizlilik sayfasına tıklayın.
• Açılan Gizlilik Ayarları ve Araçları sayfasının alt kısmında “Aramada beni kimler bulabilir” bölümüne inin.
• Bu bölümde yapmanız gereken ayarlar şu şekildedir
• “Facebook’ta kayıtlı e-posta adresini aratarak Facebook profilinizi aramalara kapatmak için sırasıyla şu adımları yapın.rak seni kimler bulabilir?” seçeneğini Arkadaşlar olarak değiştirin.
• “Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir?” seçeneğini Arkadaşlar olarak değiştirin.
• “Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musun?” seçeneğinde ise İzin Ver onayını kaldırın.

Facebook’ta e-posta adresini aratarak seni kimler bulabilir seçeneğini Arkadaşlar olarak değiştirdiğinizde arkadaşınız olmayanlar sizin e-posta adresinizi bilseler dahi Facebook aramalarında sizi bulamayacaklardır.

Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir seçeneğini Arkadaşlar olarak değiştirdiğinizde Facebook’a kayıt olurken cep telefonu numaranızı belirttiyseniz arkadaşınız olmayanlar sizin cep telefonu numaranızı bilseler dahi Facebook aramalarında sizi bulamayacaklardır.

Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musun seçeneğindeki onayı kaldırdığınızda Google ve benzeri arama motorlarında normalde isim ve soy isim yazılıp aratıldığında çıkan profil sayfanız artık çıkmayacaktır. Ancak bu işlem bir miktar zaman istemektedir. Bu onayı kaldırdığınız an arama motorunun sayfasından kaldıramazsınız.

Yukarıdaki 3 seçeneği belirtildiği gibi yapmanız durumunda Facebook profilinizi yapılan aramalarda görünmesini rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Facebook profili gizleme için sayfa başında bulunan video’dan ayrıntılı anlatımı takip edebilirsiniz.

Arama Etiketleri:

Facebook arama motoru ayarları, facebook gizleme, facebook profilimi gizleme, facebook hesap gizleme, facebook profil gizleme.

16 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top