Ana sayfa Rehber Facebook Arkadaşlık İsteği Kapatma

Facebook Arkadaşlık İsteği Kapatma

Facebook Türkiye’de eskisi kadar çok kullanılmasa da halen geniş bir kitleye hitap ediyor ve bu kitlenin çoğu kendisine gelen arkadaşlık isteklerinden rahatsızlık duyuyor. Bu yazımızda Facebook’ta arkadaşlık isteklerini tamamen nasıl kapatırsınız onu anlatmaya çalışıyor olacağız.

Facebook arkadaş isteklerini isterseniz masaüstü bilgisayar PC’den istersenizde mobil cep telefonunuzdan kapatabilirsiniz. Sırasıyla ikisini de ele alalım.

Facebook’ta arkadaşlık isteklerini tamamen kapatmak

a-) Bilgisayardan Facebook arkadaşlık isteklerini kapatma

İlk olarak bilgisayarımızdan Facebook.com’a girip kendi hesabımızla login oluyoruz. Ardından aşağıda bulunan linke tıklayarak arkadaşlık isteklerinin kapatıldığı sayfaya ulaşıyoruz.

https://www.facebook.com/settings?tab=privacy

Eğer bu sayfaya linkten ulaşamadıysanız sırasıyla Profil > Ayarlar > Gizlilik  adımlarını takip ederek de ulaşabilirsiniz.

Karşımıza gelen sayfada Gizlilik Ayarları ve Araçları bölümünde “Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilsin?” kısmını “arkadaşlarımın arkadaşları” şeklinde değiştiriyoruz.

Bu sayede size artık sadece facebook arkadaş listenizde bulunan insanların arkadaş listesinde bulunan kişiler arkadaşlık isteği gönderebilir. Facebook’ta bu bölümde başka bir ayar yapma seçeneğiniz yoktur. Bana hiç kimse arkadaşlık isteği gönderemesin gibi bir durum yoktur. Çünkü bu durum Facebook mantığına aykırı.

Eğer burada anlatılanlarla ilgili işlemi yapamadıysanız alttaki ilgili video rehberi izleyebilirsiniz.

b-) Cep telefonundan mobilden facebook arkadaşlık isteklerini kapatma

Facebook’ta hesabınıza gelen arkadaşlık isteklerinden sıkıldığınızda bunları ortandan kaldırmak için cep telefonunuzdan Facebook uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzdan Facebook uygulamasına giriş yapın.

Ardından sağ alt taraftaki üç çizgiye dokunup Ayarlar sekmesine gelin. Buradan Gizlilik Ayarları bölümüne girin. Karşımıza gelen ekrandan Sana Kimler Arkadaşlık İsteği Gönderebilir bölümünden Arkadaşlarının Arkadaşları seçeneğini seçin.

Hepsi bu kadar. İster iOS tabanlı bir iPhone kullanın istersenizde Android tabanlı Samsung, LG, Huawei bir cep telefonu kullanın. Yukarıda anlatılanlar sayesinde sadece birkaç dakika içinde Facebookta istek gelmesini engelleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here