Rehber

Facebook Arama Geçmişini Silme

Facebook hayatımıza girince alışması çok da zor olmamıştı. Batılı ülkelerde hızla yayılan ve ülkemize de sıçrayan büyük bir dev olan Facebook arkadaşlık ve akrabalık ilişkilerini sanal aleme taşıdı. Sanal alemde birbiri ile iletişim kuran eski dostlar, eski sevgililer, akrabalar, aileler beraberinde bir takım yaşam kuralları ve problemlerini de doğurdu. Özellikle arama yapılan kişiler eşleri ya da yeni sevgilileri rahatsız edebiliyor.

Facebook kullanıcı iseniz ve eşinizden, sevgilinizden ya da birisinden çekiniyorsanız arama yaptığınız kişilere dikkat etmelisiniz. Arama yapılan kişiler arama kısmında görünmeye devam eder ve kolay arama sağlar. Yeniden arama yapacaklara kolaylık olarak getirilen bu sistem, arama geçmişi olarak kayıt tutar. Siz silmediğiniz sürece görünmeye devam eden facebook aranan kişiler silme işlemi ile silinebiliyor.

Facebook Aranan Kişileri Silme

Cep telefonundan aranan kişi geçmişini silmek isteyenler facebook hesabına giriş yaptıktan sonra üç çizgi üst üste butonuna tıklayıp, sırasıyla sayfanın altında yer alan “ayarlar” “hareketler dökümü” basamaklarını takip ederek giriş yapmalıdır. Hareketler dökümü, facebook üzerinde yapılan tüm işlemlerin kategorize edilerek kayıt altına alındığı ve geçmiş olarak tutulduğu bir alandır. Hareketler dökümüne geldikten sonra üstte bulunan “filtrele” yazısını göreceksiniz. Filtrele dediğimizde sayfanın en altında “ara” kısmı bizi karşılar. Facebook aranan kişiler nasıl silinir sorumuza nihai cevap buradadır. Karşımıza çıkacak “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneği ile tüm aram geçmişi silinmiş olur.

Cep telefonu haricinde bilgisayardan bu işlemleri yapmak isteyenler hesaplarına giriş yapınca sağ üstte soru işareti yanında yer alan aşağı açılır ok işaretine tıklayıp “Hareketler Dökümü”ne tıklamalıdır. Ardından sol sütunda bulunan yorumlar metninin altında “Daha fazla” sekmesine tıklayıp “Ara” dedikten sonra en üstte sağda bulunan “Arama kayıtlarını sil” dememiz yeterli olmaktadır.

Konuyla ilgili video rehberi sayfanın en üstünde bulup izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top