Ana sayfa Haberler Executive MBA Nedir? Gerçekten Gerekli Mi?

Executive MBA Nedir? Gerçekten Gerekli Mi?

Executive MBA, son yıllarda oldukça popüler olmaya başlamış profesyonel iş insanlarının kendilerini yönetim alanında pratiğe odaklayarak sonuca ulaştıkları bir tezsiz yüksek lisans yani lisans üstü eğitim programıdır. Executive MBA’nın kabaca normal MBA programlarından farkı iş tecrübesi anlamında belirli bir geçmişe sahip öğrencilerden oluşuyor olmasıdır.

Executive MBA eğitim programları profesyonel iş alanında kendine bir şeyler katmak isteyen, yöneticilikten ziyade liderliğe oynamak isteyen idarecilerin çoğunlukla tercih ettikleri bir alandır. Dünya’da ve Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başlayan EMBA programları yalnızca belirli üniversiteler tarafından verilmektedir. Ülkemizde EMBA lisans üstü programlarına sahip üniversitelerimizi alt tarafta detaylı olarak fiyatları ile birlikte ele alacağız.

Executive MBA programına katılım göstermek isteyen adaylardan yüksek meslek geçmişi, iyi derecede İngilizce ve referans mektupları istenmektedir. Bazı büyük üniversitelerde EMBA programına katılmak isteyen öğrencilerden GMAT skoru‘da istenmektedir.

Ayrıca Executive MBA programlarında adaylardan ingilizce tarafında IELTS ve TOEFL gereklilikleri istenmektedir. Dil şartı EMBA yüksek lisans programlarında olmazsa olmaz şart iken ALES şartı genellikle yoktur. Ancak ülkemizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi 55 ALES puanı istemektedir. Ayrıca İİBF programları hariç herhangi bir bölümden mezun olan ve yöneticilik dalında kendini geliştirmek isteyen tüm adaylar bu programlara başvuru yapabilmektedirler.

Ayrıca lisans üstü tüm bölümlerde olduğu gibi EMBA programlarına katılmak için belirli bir yaş şartıda yoktur.

MBA ile Executive MBA arasında ne fark var?

Executive MBA ülkemizde adı yeni yeni duyulmaya başlandığından insanlar genellikle normal MBA programları ile EMBA programları arasındaki farkı tam olarak bilmemektedirler. Kimi öğrenciler ise yüksek lisans tercih yaparken MBA ile EMBA arasında ikileme düşmektedirler.

MBA programları henüz yöneticiliği deneyimlememiş ve yönetim bilimine yeni ısınan kişiler tarafından tercih edilirken, Executive MBA yönetim dalında profesyonel yaşamı deneyimlemiş ve liderlik vasıflarını daha çok ön plana çıkarmak isteyen adaylar içindir.

Executive MBA eğitim süresi ne kadar?

EMBA yüksek lisans programlarında eğitim süreleri üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genel olarak 2 yarıyıl ile 4 yarıyıl arasındadır. Dünya’da ve ülkemizde eğitim süreleride okula göre farklılık göstermektedir.

Executive MBA İngilizce şartı

EMBA programlarında IELTS ve TOEFL gereklilikleri olduğunu yukarıda bahsetmiştik. Her üniversitenin bu programlar için istediği gereklilikler farklı farklıdır. Bu sebeple bunları tek tek girip ilgili sayfalardan incelemeniz gerekiyor.

Ancak yinede bir fikir olması açısından ODTÜ’de TOEFL 79 yada IELTS 6.5 gerekliliklerini istemektedir.

Executive MBA için iş tecrübesi şartı kaç yıl?

Programlar için iş tecrübesi şartları okuldan okula değişmekle birlikte genellikle üniversitelerden GMAT skoru istenmektedir. GMAT skoru ülkemizde üniversitelerden çoğunlukla talep edilmesede Amerika’da ve birçok ülkede öğrencileri okullara almak için GMAT skoru istenmektedir.

GMAT testi bilgisayar tabanlı yapılan ve genel olarak zor olduğu değerlendirilen bir sınavdır. GMAT skoru EMBA programları için geçerliliğini hala korumaktadır.

Executive MBA fiyatları ücretleri

Her okul EMBA program ücretlerini dönem dönem değiştirmektedir. Kesin fiyatları öğrenmek için okulların resmi sayfalarının incelenmesi yerinde olacaktır. EMBA programlarının mevcut fiyatları aşağıdaki gibidir;

Atatürk Üniversitesi Executive Mba 5.500 TL

Işık Üniversitesi Executive Mba 32.000 TL

İstanbul Şehir Üniversitesi Executive Mba 35.000 TL

İstanbul Teknik Üniversitesi Executive Mba 33.900 TL

Koç Üniversitesi EMBA 82.000 TL

Yeditepe Üniversitesi EMBA 50.000 TL

Türkiye’de en iyi EMBA programı hangi üniversitede?

Financial Times’ın 2018 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre Türkiye’de en iyi Executive MBA programının Koç Üniversitesi olduğunu tescilledi. Aynı programın Dünya üniversiteleri arasında EMBA bazında 61. sırada olduğunu aktarıyor. Programla iligli detayları bilgilere Koç Üniversitesi sayfasından öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here