Excel Dosyasına Şifre Koyma

Microsoft Excel dosyaları genellikle matematiksel işlemleri ve kayıtları tuttuğumuz sayısal bir Office yazılımlarından bir tanesi. Zaman zaman bu tarz ofis dosyaları bizim için özel verileri barındırabiliyor. Böyle durumlarda ilgili excel dosyalarına şifre parola koymak en akıllıca yöntem olarak gözükmektedir.

İyi ama Microsoft Excel dosyalarına nasıl şifre koyabiliriz? Bu yazımızda office uygulamalarına en basit yöntemle nasıl parola oluşturabileceğiz buna bakacağız. Bu rehber içerisinde Microsoft Office 2013 sürümü üzerinden bir anlatım yapacağız. Sanıyorum üst sürümlerde de yapılış tarzı aşağı yukarı aynı şekilde olacaktır.

Excel’de dosya şifreleme nasıl yapılır?

Öncelikle klasik bir excel dosyasını açtığınızı ve ilgili veri girişlerini yaptığınızı varsayarak parola koyma işlemlerini irdelemeye geçelim.

İlk olarak sol üst taraftan Dosya kısmına dokunuyoruz.

Ardından Bilgi > Çalışma Kitabını Koru > Parola ile Şifrele adımlarını takip ederek tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda Excel dosyamıza koymak istediğimiz parolayı giriyoruz ve ardından tekrar giriyoruz.

Burada istediğimiz parolayı iki defa üst üste girdikten sonra işlem tamamlanmış oluyor. Fakat burada bir parantez açıp dikkatinizi çekmek istiyorum. Excel dosyasına koyduğunuz parolayı unutursanız hiçbir şekilde geri kurtarma şansınız yok.

Bu sebeple parolanızı unutmamanız gerekiyor. Eğer parolanızı unutursanız artık excel dosyanızı tamamen unutun.

İşlemleri tamamlandıktan sonra olması gereken şu; artık ilgili excel dosyasını açmak istediğinizde belge görüntülenmeden önce sizden şifre girmeniz istenecektir. Şifreyi doğru girmeyen kim olursa olsun verilerinize ulaşamaz. Ve bu şifre kolay kolay kimse tarafından kırılamaz.

Bu rehberdeki bilgiler Microsoft resmi sayfasından derlenmiştir.

Bir cevap yazın