En Karlı Bitcoin Madenci Havuzu Hangisi?

Tüm dünyada bir bitcoin çılgınlığı aldı başını gidiyor. Blockchain teknolojisinin son günlerde adını sıkça duymuşssunuzdur. Bitcoin ve birçok kripto para blockchain teknolojisini kullanıyor. Bazı insanlar bitcoin ve alt coinleri para karşılığı satın alarak fiyatı arttığında satmak üzere köşede bekletiyor. Bazıları ise kripto paraların madenciliğini yaparak daha fazla para kazanmayı hedefliyor. Biz bu yazımızda kripto paralara gönül vermiş mining sevdalısı arkadaşlar için Bitcoin havuzlarından en çok getiri yapan mining pool’u yani havuzu inceleme altına alacağız. Ancak önce bilmeyen arkadaşlar için bitcoin madenciliği nedir kısaca bir göz atalım.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

İnternet üzerinde bitcoin madenciliği ile ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz ancak bu kaynaklarda işin çok fazla detayına girildiğinden sağlıklı bir şekilde kafanızdaki soru işaretlerini giderememe ihtimaliniz çok yüksek.

Abaküs kıvamında anlatmak gerekirse Bitcoin sanal parasının, yapısı gereği dağıtık bir şekilde büyük bir defterde kayıtları tutulmaktadır. Tabiki buradaki defterden kastımız sanal bir kayıt alanı. Fiziksel bir defterden bahsetmiyoruz. Bu büyük sanal defterde kayırların tutulması için çok güçlü işlem gücüne ve enerjiye sahip bilgisayarlar gerekmektedir. İşte bu güçlü makineleri temin ederek bitcoin sistemine dahil eden kişilere “Bitcoin Miner” yani bitcoin madencisi denmektedir. Bu işide “Bitcoin Mining” yani bitcoin madenciliği denmektedir.

Bitcoin kripto parasının en önemli özelliklerinden biride dünyada sadece 21 milyon adet bulunmasıdır. Ancak şu ana kadar 17 milyona yakın bir bitcoin piyasaya sunulmuştur. Bitcoin madencileri aynı zamanda henüz piyasa sunulmamış 4 milyon bitcoin’i de defterdeki blokları tamamlayarak piyasaya kazandırmaktadır.

Bitcoin Madenciliğinde havuz seçimi nasıl olmalı?

Bitcoin Madencileri Nasıl Para Kazanıyor?

Blockchain sistemine güçlü bilgisayar donanımlarını bağlayarak bitcoin blokları arasında işlemler yapan ve henüz tamamlanmamış blokları ortaya çıkararak bitcoin piyasasına bitcoin arzında bulunan madencilere işlem yaptıkları her blok başına bitcoin hediye edilmektedir. Dolayısıyla bitcoin madencileri kendilerine hediye edilen bu bitcoinler sayesinde bu işlemlerden para kazanmış olurlar.

Bitcoin miner’lara kazdıkları bitcoinden dolayı coin hediye edilmez. 2 kişi arasındaki bitcoin para transferinde de yine bitcoin miner’lara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla dünyadaki her bitcoin transferinden madenciler de para kazanır. Çünkü sistemde online olarak tuttukları cihazları transferlerin yapılmasına aracılık ettiğinden yine küçük bir bitcoin hediye ile ödüllendirilirler.

21 Milyon Bitcoin tamamlandığında bitcoin madenciliği bitecek mi?

Bu soru insanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Her şeyden önce 21 milyon kripto paranın tamamının kazılması tahminlere göre 2100’lü yılları bulacaktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi bitcoin havuzlarında madencilik yapan cihazlar aynı zamanda bitcoin para transferlerinede aracılık ettiğinden coin madenciliğinin bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak gün geçtikçe artan zorluk seviyesi yüzünden madencilere verilen ödüllerde düşüşler yaşanmaktadır.

En çok kazandıran Bitcoin Madencilik havuzu hangisi?

Şimdi gelelim asıl sorumuzun cevabına. Doğrusunu söylemek gerekirse şu havuz daha çok kazandırmaktadır demek çok doğru bir söylem olmayacaktır. Çünkü günden güne havuzların madencilere getirisinde farklılıklar yaşanmaktadır. Ancak son bir iki aylık süreç içerisinde en çok kazandıran bitcoin havuzlar; AntPool ve F2Pool olmuştur. Genellikle bitcoin madenciliği yapan insanlar havuz portföylerini bu iki havuzdan oluşturarak en yüksek kazancı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Bitcoin Mining işinde doğru havuzu seçmek kazancınızı yüksek seviyede doğrudan etkileyen bir etmendir. Diğer bitcoin havuzlarından; BW.com ve Slush diğer havuzlara oranla az getiri getirmektedir.

Bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda havuzların getirilerini günü gününe takip etmek yapılacak en mantıklı seçim olacaktır. Havuzların günlük getirilerini buradan kolaylıkla takip edebilirsiniz. Söz konusu sayfada mining havuzlarının günlük kapasiteleri sürekli güncellenmektedir. Aynı şekilde bulut madenciliği yapanlarında bu listeye göre havuz seçimi yapmaları faydalarına olacaktır.

En Çok Gelir Getiren Madenci Havuzları

  • Antpoll
  • F2Pool

Yazımızın sonuna geldik. Sorularınızı alt tarafta bulunan yorum bölümüne mutlaka ekleyiniz. Ayrıca bitcoin ile ilgili aşağıdaki konulara göz atmanız yerinde olacaktır;

Bir cevap yazın