En İyi Navigasyon Yazılımları

Yıllar geçtikçe teknoloji ilerlemekte. Her geçen gün daha farklı daha yararlı yazılımlar piyasaya çıkmakta. Herkesin ihtiyacına yönelik çıkan ve pek çok kişinin işlerini kolaylaştıran yazılımlar arasında navigasyon uygulamalarını gösterebiliriz. Peki navigasyon nedir onu kısaca bir özet geçelim.

Navigasyon Türkçe’ye “seyir” olarak çevrilebilir. Türkçeleşmiş bir kelime olarak “Yol Kılavuzu”, “Yol Rehberi” gibi kalıpları da kullanabiliriz. Navigasyon yazılımlarının temel amacı gidilecek noktaları en kısa, en doğru şekilde gidilmesini sağlamaktır. Dünya’nın bir ucunda ki noktaya bile kimseye sormadan gitmenizi sağlayan bu yazılımların temel çalışma prensibi şu şekildedir.

en iyi navigasyon cihazı

GPS sinyalleri kullanarak uydu fotoğraflarından elde edilen dijital haritalar üzerinden GPS sinyalleri yerlerini bulabilir, haritada gideceğimiz yerin cadde, sokak olarak girişlerini yapabiliriz.

Dünya’da kullanılan her navigasyon uygulaması maalesef ülkemiz de verimli olarak çalışmıyor. Ülkemiz de kullanabileceğimiz kaliteli navigasyon yazılımlarına örnek verecek olursak ;

1) Yandex Navigasyon

n1

Son 4-5 yıldır Türkiye piyasasına giren ve arama motoru sektöründe gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttıran Yandex’in sunduğu navigasyon hizmeti diğer rakiplerinin kat kat üstünde.

– Eş zamanlı trafik bilgisi sunuyor.
– Trafik yoğunluğuna göre alternatif rotalar bulma.
– Türkçe sesli yönlendirme ve Türkçe komut ile yol tarifi verme.
– Çevrimdışı özelliği ile internet olmadan da kullanabilme.
– Haritaların her zaman güncel olması.
– Restaurant, cafe, benzinci vb. Gibi noktaları göstermesi.

2) Here Maps

n2

Bir diğer uygulama ise Here Maps. Dünya’ da 5 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşmış olan uygulamanın temel özellikleri şöyle ;

– Dünya genelinde kullanılabilir.
– 40’dan fazla ülke için gerçek zamanlı trafik ve yol durumu.
– Binlerce alışveriş merkezi ve iç mekanlar.
– Glymps özelliği ile arkadaşlarınızın nerede olduğunu görme, kolayca buluşma.

3) Waze Social Maps

n3

Diğer uygulamamız olan Waze pek çok navigasyon yazılımından farklı bir konuma sahip. Çünkü Waze size sadece gideceğiniz yeri tarif etmiyor, ayrıca bir sosyal uygulama görevi görüyor. Waze’de her kullanıcı harita üzerinde gözüküyor. Ayrıca her kullanıcı polis, radar, kaza vb. Gibi durumları anında harita üzerinde işaretleyebiliyor. Bu işaretlemeler sonucunda kullanıcılar puan kazanmakta. Ek olarak bu şekilde uygulama hep güncel kalıyor.

– Gerçek zamanlı trafik, kaza, polis, radar.
– Sosyal etkileşim imkanı.
– ABD’de kullanılırsa anlaşmalı benzin istasyonlarında indirim.
– Facebook etkileşimi ile arkadaşlarla iletişim.
– Yol bilgisi olmayan noktaları kendiniz kaydedebiliyorsunuz.

4) GPS Navigasyon ve Harita Sygic

n4

Son uygulamamız ise GPS Navigasyon ve Harta Sygic. Google Play’de ücretsiz olarak sunulan bu yazılım bazı ek özellikleri için ücret istemekte. Ancak ücretsiz versiyonu da tatmin edici düzeyde.

– Yüksek kaliteli TomTom haritaları.
– Sadece GPS kullanır, internet gerekli değil.
– Rota üzerinde ki paralı yollardan kaçınma.
– Dinamik Şerit Yardımı
– Hız sınırını aşma uyarısı

Bir cevap yazın