Ana sayfa Rehber En İyi Led Monitör Hangisidir? | 2017

En İyi Led Monitör Hangisidir? | 2017

Merhabalar şimdi sizlere yeni PC topladınız en iyi ekran kartı ve çeşitli donanımları dizdiniz ve dananın kuyruğunun koptuğu yer olan En iyi Monitörün hangisini olduğunu ve de seçiminin nasıl olmasını gerektiğini bilgilerini verecek ve bilgisayarın bence en önemli parçalarından olan Monitörün seçimindeki ince ve hassas noktalarını sizlere bildireceğim.

Monitör kelime anlamıyla elektromanyetik dalgalar yordamıyla karşımıza görüntü çıktısı oluşturan cihazın adıdır. Bu cihazın çeşitli türleri olmakla birlikte günümüzde en yaygın olanı ise Led Monitördür. Tabi ki zamanla OLED monitörlerde yaygınlaşmaya başlamakta.. Firmaların ARGE çalışmaları bizlere çeşitli ürünleri sunmaya devam edecektir.

Piyasada çeşit çeşit ürünler olmakla birlikte ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde gören ve bizi uzun yıllar işimizi görecek geçiş teknolojisinden ziyade ana teknoloji akımıyla belki özellikleri bizi mutlu edecek kullanım kolaylığı olacak ürünleri tercih etmek isteriz. Bu tercihlerimizi en iyi belirleyen durumlardan bir tanesi bu monitörü

Ne amaçla?

Ve

Nerede kullanacağız?

sorusunun cevabıdır.

Ayrıca ürünün kullanılan kısıma göre  Ekran boyutlarıda önemlidir.. Standart olan Monitör değerleri: 23,8 -23 – 24 – 21.5 Diğer Monitörler ara çözünürlükler olmakla birlikte çizim ve grafik işlemleri için belli oranlara sahiptir. Belli bir kesim zaten onu alacaktır. Monitörleri tanımlarken her yerin farklı ihtiyaçlarına göre İDEAL TERCİHLERİ bildiren bir nevi özet misali alt kısmına açıklamalar yaptım. Satın almada çalışan arkadaşlar bu açıklamaları gözden geçirirlerse yardımcı olacaktır.


  • Evde Kullanıcıları ( Oyun Kullanıcıları )  Evdeki kullanıcılar daha çok Oyun ağırlıklı olduğundan diğer doküman işlemleri ve çeşitli multimedya işlemlerinin çokluğu sebebiyle kontrast oranlarının yüksek (10000/1 -100000/1) gibi değerler ile siyahları tam siyah görebilmektesiniz. LED olanları tercih ederseniz renkleri daha canlı görme imkanına sahip olabilirsiniz. Evinizde 2 adet kasa ya da çeşitli fotoğraf makinesi yada telefonun Hdmi girişlerini bağlamak isterseniz MHL özellikle olmasına ve de HDMI girişin birden fazla olmasına dikkat ediniz. Ayrıca evinizde eski tip makina varsa Mutlaka girişlerden VGA girişi olmasına dikkat ediniz. MS süresi oyunlar için çok çok önemli olmasa da Özellikle FPS oyunlarında kısmi olarak önem arz edebiliyor Bundan dolayıdır ki MS ne kadar düşük olursa alabileceğiniz maksimum kare sayısının ekranınıza ulaşımı daha performanslı olacaktır. Ayrıca dâhili speaker ev kullanıcıları için çok gerekli bir durum değildir zira kendine ait hoparlörleri kulaklıkları olmayanların işlerini görecektir.Ev kullanıcılarından oyun oynamayıp sadece ödev yapmak isteyenler uygun fiyatlı ekranlara yönelebilirler.
  • İdeal Tercihler; Düşük Milisaniye(MS) –  Yüksek kontrast *x İn fazla sayıda olması kesir büyüklüğü ( 1000XX/1) – Çoklu giriş – İnce şık kasa yapısı piano lake olmaması gerekli).1080P çözünürlük

  • İş Yerinde İş yerinde kullanma amacına göre değişmekle birlikte özellikle büroda çalışanlar için vede uzun bir şekilde gözlerine monitör başında olmak zorunda olan için ANTİ GLARE yansımayan ekranlı monitör almak ilk tercihiniz olmalıdır. Eğer parlayan ekran alırsanız multimedya olarak daha güzel görünse bile gözünüze gelen arkadan ve önden yansıyan ışınlar dikkatinizi dağıtacağı gibi  gözünüzü bozabilecek duruma gelecektir bu konuda özellikle satın almada çalışan arkadaşlar Anti-Glare özellikli olmasına dikkat etmeliler. VGA Girişli olmasına özellikle dikkat etmeliler çünkü birçok biro bilgisayarı Vga ekran kartına sahip olduğundan (harici bulunmamakta) girişleri daha çok analog şekildedir. Değişik açılardan bakılabilmesi açısından  İps ekranlar tercih edilebilir.
  • İdeal Tercihler; Yüksek Kontrast – Çoklu giriş özellikle VGA olmalı – İnce Şık kasa yapısı -1080P -Dahili Speaker

  • İşyeri Grafiker/Editör/Animasyon  Bu tarz kişiler özellikle ara çözünürlükler vede özel çözünürlükler ile yüksek renk gamı oluşmakla birlikte daha düşük ms değerli verebiliyor. Mükemmel renk geçişleri ve detaylar öncelik olmalı kontrast değerleri çok daha yüksek olmalı Ayrıca İps olması farklı açılardan bakmanızı sağlarken daha net renkleri oluşturacaktır. Titretişimi düşük olan monitörler detaylar üzerinde çalışırken gözlerinizi yormamak üzere tasarlanmış olacaktır. Ayrıca bünyesinde bulunan Usb ve çeşitli girişleri sayesinde daha yüksek multimedyatik işlemleri yapmanıza olanaklar sağlayacaktır.
  • İdeal Terichler; Yüksek kontrast – Yüksek Renk gamı – Çoklu USB Ve Hdmi bağlantıları -Geniş görüş açılı İps vede daha geniş bir çözünürlük değeri olmalıdır. – Dâhili Speaker – Düşük Ms Değeri

Peki Hangi Marka Monitör Tercih Etmeliyim ?

Marka yı marka yapan ürünün tasarımı , kullanılan malzemenin kalitesi , Satış sonrası Destek bu 3 lü ayağı halledebilen çok çok seçenek olmasada ;

Türkiye pazarında LG – SAMSUNG – PHILIPS – DELL – HP- ACER  Devlerinin yanında ViewSonic – AOC ( Piyasanın gizli  oyuncuları(forvetleri)) markalar da vardır bu markaların dışındaki markalar oem ürünü mantığındadır. Ayrıca Bazı global bahsettiğim devler Panellerini kendi üretmediği için Lg- Samsung -philips den panel alabiliyor.. bahsettiğim markalar dışındaki markaları tercih ederken temkinli olabilirsiniz. Ev tasarımı için oyuncu monitörleri tercih ederken Biro tarzı yerler genelde tasarımsal olarak ( asansörlü döner yapılı) HP -DELL markalarını tercih edebilirler.. Yinede sizlerin tercihi..

2017 nin en çok tercih edilen Monitörleri Listede Bulunmaktadır.

Umarım  Monitör arayışı işine giren arkadaşlarımıza faydalı olmuştur. Lütfen Sorularınızı yorum kısmına yazınız. En kısa zamanda dönüş sağlayacak tercih noktasında bütçenize en uygun ve sizi memnun eden cihazı almanızı sağlayacağım..

Saygılarımla ..

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here