En İyi İşletim Sistemi Hangisi?

İşletim sistemi bilgisayardaki donanımın ve programların çalışmasını sağlayan yazılımdır. İşletim sistemi bilgisayardaki diğer yazılımların belleğe, girdi-çıktı aygıtına ve kütük sistemine bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda, birden fazla program aynı anda çalıştığında programların birbirleri ile çakışmasını engeller.

İşletim sistemleri kod yapısına göre ikiye ayrılır. Açık kaynak kodlu ve kapalı kaynak kodlu işletim sistemleridir. Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde her türlü değişiklik yapılabilir ve geliştirilebilir. Ancak kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinde dışarıdan müdahale yapılamaz.

En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri

DOS İŞLETİM SİSTEMİ (Disk Operating System)

Dos işletim sisteminin görevi disket ve sabit disk saklama ortamlarının yönetimidir. Bunun yanında bazı kullanım yazılımları sayesinde de grafik, ses, yazdırma, ağda gezinme gibi işlevleri de yerine getirebilir.
Dos’ta pencere yoktur. Her şey komutla yapılır. Dos tüm x86 tabanlı bilgisayarlarda çalışabilir. Kullanımı ve öğrenimi kolaydır. Az yer kaplar. Bu yüzden avantajlı görülür.

LİNUX İŞLETİM SİSTEMİ

Unix işletim sisteminin türevidir. Finlandiyalı bir öğrenci tarafından geliştirilmeye başlanan işletim sistemi çekirdeğidir. İşletim sisteminin ilerleyişi yani gelişimi internet üstünden yayınlanmaktadır. Tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından da denenmekte yanlışlıklarına ve eksikliklerine bakılabilmektedir. Yani Linux onlarca hatta binlerce kişinin katkılarıyla geliştirilmektedir. Maliyeti yoktur.

MAC OS İŞLETİM SİSTEMİ (Macintosh İşletim Sistemi)

Unix işletim sisteminin türevi, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Apple firması tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyum gösterir. Son sürümü Mac OS X’dir. Önceki sürümleri Mac OS 7, Mac OS 9’dur.

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

Microsoft tarafından üretilen işletim sistemidir. DOS işletim sistemiyle karşılaştırıldığında pencereler ve Mouse kullanımı vardır. Kullanışlıdır ve kolay öğrenilebilir. En yaygın kullanılan işletim sistemidir. Bu konuda en önemli rakibi ise Linux olarak görülmektedir.
Açık kodlu bir sistem olmayışı, yavaşlaması, kilitlenmesi ve korunmasız olması dezavantajları olarak gösterilebilir.

PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ

Türkiye’de TUBİTAK- UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilmiştir. Linux işletim sistemi ailesindendir. İsmini Anadolu parsından alır. Tamamıyla Türkçedir. Ücretsizdir ve kullanımı kolaydır. Pardus, hızlı kurulur, açık kaynak kodlu ve özelleştirilebilir bir işletim sistemidir.

Bir cevap yazın