En İyi Dizüstü Bilgisayar Tercih Rehberi

Merhaba arkadaşlar, Hareketli yaşamın mobility’nin en başta ürünlerinden Dizüstü bilgisayarların seçimleri ile ilgili ayrıntılı ve kafanızı karıştıran ve de Satış temsilcilerinin sizi yanlış yönledirmelerinin önüne geçmek adına tüketici odaklı bir yazıma göz gezindirmenizi gerekli durumlarda soru sormanızı tavsiye ederim.

Öncelikle Dizüstü bilgisayarların kullanım alanları ve bu alanlara göre kullanılan donanımların sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekmektedir. Mesela işi sadece yazı olan birinin çok yüksek ekran kartlı cihazlara yönelmesi hem maddi külfet hem de israf olacak gereksiz ağırlığa dönüşecektir. Teknolojiden temel prensip KULLANACAĞINIZ ÖZELLİĞE para vermelisiniz. Seçimlerinizi ona göre yapmalısınız.

UltraBook , 2in1 PC , Notebook , Dokunmatik  Sorunsalı ?

Öncelikle alacağınız pc ile ne yapacağınızı belirledikten sonra bütçeniz oranda doğru ürün seçimini yapmak kalıyor…

 

Ultrabook, ilk kez Intel firmasının oluşturmuş olduğu Notebook çeşididir. Intel’in oluşturmuş olduğu bu konsept ile çeşitli kurallara dayanmaktadır. Intel’in ikinci nesil core işlemcilerinin kullanılmasını zorunlu kıldığı Ultrabooklar daha yüksek performans ve uzun süreli pil ömrü sunmaktadır. Bunların getirdiği avantajlar incelik sadelik ve hafiflikten dolayı taşınabilirliktir. Daha çok makale yazarları çeşitli ofis işlerini yanında taşımak isteyenler için idealdir. 201605301529447149

2in1 PC; Bu bilgisayarlar hem dokunmatik olma özelliğini gösterip hem de ultrabook gibi taşınabilir olan gerektiğinde tablet gibi kullanılabilen ürünlerden oluşur. İntel işlemcilerin getirmiş olduğu ve Atom işlemcilerin ( Eski Netbook) 4 çekirdekli olmasından ötürü performansı üst noktalara taşımaktadır. Bu cihazları  boyutları küçük olduğundan daha çok öğrenciler ve multimedia düşkünü olan çalışan alabilirler. Çok yüksek performans beklenmese de günlük ihtiyaçları karşılayacak düzeylerdedirler.inspiron11_3-100451676-orig

NoteBooklar ; Piyasada bulunan cihaz üretimleridir. Ayrıca oyun olanları vardır. Bunların ekran kartları normal olanlara göre daha yukardadır. Yüksek Fpsler alırsınız.  Çeşitleri boldur. Arabaların C segmenti gibi herkese hitap eder. Özel bir kullanıcı kitlesi yoktur.

Bilgisayar_6939023

  • Ekran Çözünürlüğü / Ekran tipi Ne Olmalıdır.

Ekran çözünürlüğü yapacağınız iş durumu ve kullanacağınız uygulamalara göre değişmektedir. Sizler iyi bir oyuncuysanız ve oyun zevkinizi katlamak istiyorsanız. Daha büyük ekranları tercih edebilirsiniz. Büyük ekranları tercih ederken taşınabilirliğinizden bir miktar feragat etmiş olacaksınız, Bunu da belirtmekte fayda vardır. Ayrıca ekran büyüdükçe çözünürlük düşebileceğinden piksel oranlarına dikkat ediniz. Örnek veriyorum 15.6 İnç ekranın Standart çözünürlüğü 1366*768 dir. Bunun altında olmamasına dikkat ederken 1920*1080 olursa kesinlikle tercih ediniz.(Düşük boyutlara yüksek çözünürlük)

Ayrıca 17.3 ekranları tercih ederken en azından 1920*1080 tercih ediniz. 4k ekranlar çıkmakta olduğundan tercih edebilirsiniz ama batarya sürelerinden feragat edebilirsiniz.

Yazı yazmak için alacağınız bilgisayarın ekranının MAT olmasına dikkat ediniz zira parlak yüzeylerin gözlerinizi bozabileceği, dikkatinizi dağıtabileceği hususunu belirtmek isterim.

Standart çözünürlükleri ve ekranları tercih ederseniz; herhangi bir hasarlanma durumunda ürün ekran değişim maliyetlerinin düşebileceğini hususunu da belirtmek isterim.

  • Hangi İşlemciyi Seçmeliyim 

işlemci kaç çekirdekli öğrenme

İşlemci konusuna gelirsek.. her zaman bahsetttiğimiz gibi yapacağımız işe göre işlemcileri tercih etmek en iyisi olsa gerek.. kullanmayacağımız özelliğe para vermek bizim için hoş olmayacaktır.

Amd işlemcileri; Dizüstü konusunda pek etkin görmesekte A6,A8,A10 işlemcileri düşük bütçeli kişiler oyun oynayanlar tercih edebilir. Pil süresi intel teknolojilerine  göre daha düşük olduğundan erken bitecektir.

İntel İşlemcileri; ile ilgili bahsetmek gerekirse.. İntel işlemcilerini çeşitli modellere ayırarak ; Celeron – Atom – Pentium – İ3 -İ5 -İ7 bunların kendi aralarında da versiyon farklılıkları olabileceği  gibi versiyonlar arasında Yazılımsal farklılıklarından ötürü özellik değişikliği bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse İ7  4. Nesil ile İ7 5.nesil arasında büyük büyük farklar bulunmamaktadır. Temel farklar En düşük çalıştığı frekans ile En yüksek çalıştığı frekanslar arasındaki farklardır. Bunlar fark etse etse sadece Batarya süresindeki farklardır.

Celeron-Atom-Pentium Grubu; daha çok oyun oynamak istemeyen internette gezinmek vede Youtubedan müzik dinlemek belki makale yazmak için fazlasıyla yeterli gelecektir. Bu İşlemciler tabiki ilk çıktıkları gibi yavaş ve kağnı gibi değildirlerdir.Birtakım revizyona gitmişlerdir.

İ3-i5-İ7İ  Bu grup biraz daha performansa yöneliktir. Orta halli bir bilgisayar için birçok işlemi rahatça yapabilmek için İ3 (Tek Çekirdek Yazılımsal Çift Çekirdek) İ5 ( Çift Çekirdek Yazılımsal 4 Çekirdek) İ7 (4 Çekirdek Bazı modelleri 2 Çekirdek) İş parçacığı ile çekirdek sayısını karıştırmayalım. Özellikle alırken En az İ5 olması tercih olabilir. İ3 +Ekran kartlı modeller tercih edilebilir. Ayrıca her işlemcinin kendine ait Grafik yongaları bulunmaktadır. Bunlar zor zamanlarda ( Pil Tasarrufu için) tercih edilirken İntel entegre Grafik 5000 ( Sayı arttıkça hız ve versiyon değişmektedir.) Ram kaynağından bir miktar bellek tüketimi yapacaktır.

  •  Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalıdır notebook-ekran-karti

Ekran kartı aslında bilgisayarlarda en önemli konulardan bir tanesidir. Ekran kartı oyunların grafiklerinin işlendiği ve mantıklı sonuçlar derecesinde üretim yaptığı yerdir. Ekran kartı seçiminde dikkat edilecek unsur Ekran kartın bünyesindeki Bellek miktarı , Veriyolu genişliği, MHZ değeri ve paylaşımlı ve paylaşımsız olmasına dikkat ediniz.

Paylaşımlı olanlar Ram değerlerini kendi Ram’inizden istifade edeceğinden oyundan alacağınız Fps değerleri düşük olmakla birlikte hiç oyunu açamayabilirsiniz.

  • Nvidia VS Amd(Ati) ? 

Hangisi diye soracak olursanız açıkçası 2 firmada gerçekten iyi kartlar üretmekte olup buradaki küçük ayrımdan bir tanesi Nvidia firması UPDATE(Güncelleme) desteğini daha fazla vermektedir. Teknolojileri hemen hemen birbirlerine yakındır.

En önemli uyarılardan bir tanesi üründe pil varsa PİLİ ÇIKARMAYIN ve Fişe Bağlayın pil takılı bir biçimde kullanın , Oyun oynarken fişi Takın o şekilde kullanın Çünkü pilde kullanırken cihaz otomatik olarak Ekran kartı kendini kapatıyor(GÜN TASARRUFU POLİTİKASI SEBEBYİLE)   farkında olmadan  oyunlarda düşük fps ler alıyorsunuz..

  • Ram Konusu Ne olmalıdır

Ram konusuna gelirsek En AZ 4GB olması tercih sebebi olmalıdır. Çünkü uygulamalar geliştikçe Ramdeki kapladıkları yerler artmaktadır. Bundan ötürü, yüksek performans gerektiren işlemlerden Ramdan destek alabileceğinden 4 ve Üstü olması iyi olacaktır. Ayrıca oyuncular için En Az 8GB öneriyorum ki ileride çıkabilecek oyunlar için zorluk yaşamamaları için. Mhz olarak En az 1600 MHZ olanlar ( Ki piyasada çoğunluğu bu şekilde) tercih etmelisiniz. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi Ekran kartı olmayan yada Dahili ekran kartına yük binmiş durumlarda Bellek ihtiyacını RAM bellekten sağlamaktadır. Bu esnada yüksek bellekli olması performansınızı düşürmeyecek Grafik işlemlerimde

  • Depolama Birimi Nasıl olmalıdırssd ve hdd arasındaki fark

Depolama birimi artık çağımızın bel kemiği haline gelen SSD mutlak suratte olmasını tercih ederim. SSD yapısı dolayısıyla normal HD den 10 kat daha hızlı olmakla birlikte farklı teknolojide üretildiğinden yanıt süresi über noktadadır. Eğer cihazın yanında 500 gb Yada 1TB 5400- 7200 dönüş hızlı bir cihaz gelirse ilk işiniz SSD satın almak olsun.. Ayrıca kasanızın 3.0 Destekli olması vede USB TYPE C olması tercihiniz olmalıdır.

  • Kasa yapısındaki Detaylardizüstü bilgisayar satın alma rehberi 2015

Kasa yapının genellikle metalik detaylar olması cihaza Premium özellikler kazandırırken sağlamlığını göstermiş olur. Cihazın ekran yapısı duruma göre Keskin hatlar ile tercih edilirken kimileri tarafından yumuşatılmış hatlar işe yarayacaktır.

  • Garanti Koşulları Özellikleri 

Gelelim dananın koptuğu yere ! ; Arkadaşlar bir ürün ne kadar iyi olursa olsun o ürünün satış sonrası desteği olmazsa o ürün gerçekten size zulüm getirebilir. Ürün bozulduğunda, herhangi küçük hasarlarda yada ürünün Kronik arızalarında (Parti hatası) olduğunda teknik servisin ULAŞILABİLİRLİĞİ! çok ama çok önemlidir. Ayrıca teknik servisin hatayı çözümleyebilme yapamadığı durumlarda ürünün yenisi ile değişim sağlanması/Üst modelin verilmesi; markayı marka yapan durumlardan bir tanesidir. Ben en son yaşadığım faciadan bir örnek vermek istiyorum. Toshiba firması normalde dünyada adı geçen ve gerçekten kaliteli( Zamanında daha da iyiydi) İnovatif(Yenilikçi) ürünler üreten firmadır. Ama gel gelelim TnB’E (Doğru adı google bulunuz) firması ile berbat bir anlaşma sağladıklarından ötürü en basitinden Müşteri yetkililerine bile ulaşmak zorken ürünün yapımı çözümü konusunda herhangi bir  çaba göstermiyor… Ürünün bilirkişi tarafından para iadesi verilmesine rağmen gerekenler yapılmıyor.. mahkeme ile uğraştırıyor. Bu sayede iyi olan Toshiba Markası ile kötü süprizler ile karşılaşan ben ve benim gibi insanlar o markaya güveni azalıyor..

İyi bir markadan bahsedersek.. Hp Pavillion firması Çorluda üretim yapan yarı yerli bir üretimi olan yenilikçi orta üst arası ürünler üreten firmadır. Garanti firması gerçekten sorunların ilk çözümü ve Marka sadakat’ı nı oluşturmaktadır. Diyeceğim o ki teknik servisleri iyi olan Hp, Lenova, Dell ( Özellikle) ,Msi, Monster vs bilindik markaları tercih ediniz.

Sonuç Olarak Belirtmek istersek ; En iyi dizüstü ile alacağınız kalite orta seviye bir masaüstü kadar olmayacaktır. Oyun Masaüstü bilgisayarda oynanır. Taşınabilir oyun istasyonları alırken, İşlemci ve Ram yüksek olmasına önem gösteriniz. Ayrıca bu birimler yüksek olurken Soğutma sistemlerinin de o derece başarılı olmasını dikkatinizden kaçırmamalısınız..

Yazımızı okuyup halen kararsız kaldığınız Konular olursa ; Mutlaka YORUM YAZINIZ Sorularınızı Belirtiniz. Ayrıca Seçimler yaparken arasında kalmış olduğunuz ürünleri kod isimleriyle birlikte belirtirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın