En İyi Dış Ortam Access Point Hangisi?

İnternet öyle bir ihtiyaç ki bazı zamanlarda yemek yemek, su içmek gibi fizyolojik ihtiyaçlarımız kadar değerli olabiliyor. Özellikle insanların sürekli birlikte bulundukları evlerinden yada kapsama alanlarından uzak olan ortamlarda internet ihtiyacı hat safhaya çıkabiliyor.

Böyle alanlarda internet yayınını klasik modemlerden yapmanız imkansıza yakındır. Aslında bahsetmek istediğim tamda kablosuz dış ortam modemleri yada kablosuz dış ortam Access pointler. Ülkemizde bundan 5 sene öncesine kadar Pazar payı sıfır olan bu ürünlere bugünlerde talep çok fazla. Airties firmasının Wob-201’leri ile başlayan bu hikaye Tp-Link CPE510 ile zirveye ulaşmıştır. Eğer sizde öğrenci yurtları, kampüsler yada ofis bahçeleriniz için İnternet Wifi çözümleri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

en iyi kablosuz dış ortam modemi

En iyi kablosuz dış ortam,dış mekan Acces Point hangisi?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki dış ortam cihazı üreten çok fazla firma yok. Çünkü bu zor bir iş. Airties gibi modem konusunda rüştünü ispatlamış bir firma bile Wob-201 macerasından sonra dış ortam ürünü üretmekten vazgeçti. Tp-Link haricinde ithal birkaç firma daha mevcut ama hiçbiri kayda değer yada bilindik firmalar olmadığı gibi ürünleride çok güvenilir değil. En azından benim size burdan tavsiye edebileceğim arkasında durabileceğim cinsten değiller. Bu yüzdendir ki Türkiye pazarında Tp-Link tek başına zirvede. Ancak Tp-Link dış ortam için ürettiği bir ürün var ki alanının en iyisi denilebilir.

Tp-Link CPE510 Nasıl bir cihaz?

Bu cihaz dış ortam internet çözümleri için açısından alanının en iyisi. 5GHz 300Mbps performansıyla her ortamda yeterli ağ hızı sağlayabiliyor. Yerleşik 13dBi 2×2 çift polarizasyonlu anteniyle sinyal kaybı yaşatmıyor. Kur durumuna göre farklılık göstermekle birlikte 290 Tl civarında bir fiyatı var.

Dış mekan modemi arayanlara kesinlikle tavsiye edilebilir. Yalnız unutmadan hatırlatalım Cpe510 5GHz teknolojisinde olduğundan biraz eski laptop ve akıllı telefonlarınız bu teknolojiyi desteklemediğinden bu ürüne bağlanamayabilirler. Bu ürünü almadan önce alanınızda internete bağlanacak cihazların 5 GHz teknolojisini desteklediğinden emin olun. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın