Rehber

En Etkili Laptop Soğutma Yöntemleri

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte laptoplarda aşırı ısınma şikayetleri de artmaya başladı. Bunun yanında birde laptopu yaz kış ısınan bir güruh var ki; onların işi çok daha zor. Şaka bir yana 2000 tl verip aldığınız laptop mükemmel donanımlarına rağmen yarım saatlik zorlayıcı bir oyunun ardından ısınma yapabiliyor.Öncelikle sizin laptopunuzun gerçekten bir ısınma sorunu var mı bunun cevabını öğrenmeniz gerekir belki de abartıyorsunuz.

Şöyle ki dizüstü bilgisayarlar mekanik yapıları itibariyle zaten ısınmaya elverişli cihazladır. Çünkü içerisinde bulunan farklı görevleri olan donanım materyalleri birbirine sıkışık ve dar bir alanda çalıştığından elbette ki ısınma yapacaktır. Bunun için sizin öncelikle üçüncü parti bir yazılımla donanımlarınızın ısısını tespit etmeniz gerekir.

Alt taraftaki yazımızda bunun nasıl tespit edildiğinden bahsetmiştik.

 

Ölçümü yaptınız ve laptopunuzda gerçekten bir ısınma sorunu yaşadığınız kanısına vardığınıza göre devam edebiliriz. Isınmaya sebep olan başlıca sorun ısınan havanın sağlıklı bir şekilde tahliye edilmemesinden kaynaklanır. Isı tahliyesi konusunda Lenovo’nun ürünleri oldukça başarılıdır. Örnek vermek gerekirse piyasada oyuncu laptopları diye satılan ürünlerin tasarım kalınlıklarının daha fazla olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Gelelim ısınan laptoplar için çözüm önerilerine

laptop nasıl soğutulur

En etkili laptop soğutma yöntemleri

1-) Öncelikle uzun süredir laptopunuz da ısınma sorunu olmamasına rağmen sonradan ortaya çıktıysa bu donanımsal bir arızanın göstergesi olabilir. Diğer maddelere geçmeden önce cihazınızı serviste kontrol etmenizi öneririz. Örneğin işlemci macunu yenilenmesi yapılabilir.

2-) Kesinlikle Laptop’unuzu düz zeminlerde kullanın. Kullandığınız alanın düz ve sert olması çok önemlidir. Bu sayede fanınızın sürekli kirlenmesini de engellemiş olursunuz.

3-) Kullandığınız alanda laptopun havalandırma sisteminin kapalı olmaması gerekir yani fanın çıkış yaptığı yerde kitap, anahtarlık vs. çok küçük bir cisim bile ısınmaya etki eder.

4-) Bilgisayarınızı sürekli prize takılı olarak kullanıyorsanız , bataryanızı çıkartarak kullanın. Batarya takılı iken bilgisayarınız aşırı derecede ısınır. Bu sıcaklık ekran kartı, işlemci ve yonga setlerini gibi donanımları kötü yönde etkiler.

5-) Bilgisayarınızı internet ve ofis uygulamaları için kullanıyorsanız “güç tasarrufu” modunu aktif hale getirin ki cihazınız fazladan performans göstererek ısınmaya yol açmasın.

6-) İleri düzeyde yazılımlar veya oyunlar kullandığınız zaman arka planda çalışan bütün programları kapatın. Bu programlar işlemcinizin aşırı derecede ısınmasına neden olur.

7-) Kablolu internet kullanıyorsanız Wireless bağlantınızı devre dışı bırakın. Bu tarz küçük dokunuşlarla donanımları tasarruflu kullanarak ciddi anlamda güç tasarrufu sağlarsınız ve ısınmayı engellersiniz.

8 -) Laptopunuzu özellikle oyun oynamak için kullanıyorsanız cihaz altı soğutucuları mutlaka kullanmalısınız.

Sizin de laptop soğutmasına yardımcı olacağını düşündüğünüz konular varsa yorum bölümüne ekleyiniz.

11 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top