Ejder Yalçın SARP Destekli Zırhlı Aracı

Şortland, Kobra, Kirpi ve Ural maalesef ülkemizin son dönemde içinde bulunduğu güvenlik sorununa cevap veremeyen zırhlı araçlar ve bu araçların içersin de görev yaparken şehit düşen yada yaralanan onlarca asker ve polisimiz. Yerli savunma sistemleri konusunda yeni uyanmış bir ülke olarak içerden ve dışardan gelen tehditlere karşı durmakla görevli kurumlarımıza yeteri kadar teknoloji ve modernizasyon sağlamak konusunda hala çok ciddi sorunlarımız mevcut.

Artık bizlerin bu ülkenin asker ve polisinden daha fazla fedakarlık isteyecek yüzümüz kalmadı. Çünkü adamlar zaten canlarını hiçe sayarak terör ve terörizmle mücadele etmekte. Ancak biz geriye kalan vatandaşlar, devlet ve özel kuruluşlar bu adamların ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebiliyoruz burası soru işareti. Yeteri kadar kişisel tespit yaptıktan sonra konumuza dönmenin zamanıdır. Bildiğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü çok yakın zamanda SARP Sistemiyle donatılmış 4X4 Ejder Yalçın isimli zırhlı araçlarına kavuşacak. Bizde bu araçları yakından inceleyelim istedik. Hazırsanız başlayalım.

Ejder Yalçın 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’a Genel Bir Bakış

Lastik altı ve gövdesi mayın, roket dahil bütün patlayıcı maddelere karşı yüksek güvenlikli koruma sağlayan Ejder Yalçın’lar 11 kişi kapasiteli. Yüzde 70 meyilli arazide bile tırmanış gerçekleştirebilen zırhlı aracın lastikleri patlasa bile araç yoluna devam edebiliyor. Lastiklerine mermi isabet etmesi durumunda dahi 50 kilometreye kadar yol gidebiliyor.

Screenshot_104

Aselsan Destekli SARP Entegrasyonu

Nurol Makine’nin ürettiği Ejder Yalçın Zırhlı araçlarına, Aselsan’ın üretmiş olduğu SARP yani Uzaktan Kumandalı Silah Programı teknolojisinin transfer edilmesiyle, Ejder zırhlısı farklı bir güç kazanmış oluyor.
Sis bombası atabilme yeteneği sayesinde araç üzerinde sis bulutu oluşturuluyor. Bu sayede zırhlı araç taktik gereği konumunu değiştirerek hedef alanından kurtulma şansına sahip oluyor. Araçta gece ve gündüz görüşlü optik ve termal kamera sistemleri de mevcut.

Kameralara yansıyan hedefe joystick kolla nişan alınıp tam isabet sağlama şansına sahip SARP ile hedefe kitleme yaparakta atış şansına sahip olabiliyorsunuz. 2 ila 10 kilometrelik alanı tarayabilen termal kameraların tesbit, teşhis ve yüz tanıma özellikleri bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün özellikle Özel Harekat Dairesi tarafından kullanılacağı bilinen Ejder Yalçın’dan 50’ye  yakın sayıda siparişi mevcut.

Bir cevap yazın