Ana sayfa Rehber E-Devlet Mezuniyet Belgesi Çıkarma

E-Devlet Mezuniyet Belgesi Çıkarma

Gelişen teknoloji ile birlikte artık devletlerde sert bürokrasiyi ortadan kaldırmaya başladı. Eskiden olsa en basit bir evrak için devlet dairesinde gezmeniz ve oradaki memurların gönlünü hoş etmeniz gerekirdi. Şimdilerde ise çağa ayak uyduran devlet yapıları bu işlemleri bir hayli kolaylaştırdı. Örneğin üniversite yada lise mezuniyetinizi belgelemeniz için mezun olduğunuz okula gitmeniz gerekmiyor.

Turkiye . Gov .Tr adresi üzerinden yani E-devlet üzerinden mezuniyet durumunuzu sorgulayarak dilediğiniz taktirde onaylı mezuniyet belgenizi yazıcıdan çıktı alabiliyorsunuz. Daha güzeli bu sistemden çıkardığınız evrakları birçok kurum ve kuruluş resmi olarak kabul ediyor.

E-Devlet üzerinden çıkarabileceğiniz mezuniyet belgesi türleri;

  • Yükseköğrenim Kurumu Üniversite mezuniyeti belgesi,
  • Milli Eğitim Bakanlığı Lise mezuniyet belgesi,
  • Açık lise mezuniyet belgesi.

E-devlet mezuniyet belgesi sorgulamak için gerekenler

E-devlet sistemi üzerinden mezuniyet belgenizi almak için her şeyden önce bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak. Eğer bu şifreyi ilk kez alacaksanız PTT şubesinin yolunu tutmalısınız. Bu konuyla ilgili detayları alttaki yazıda anlatmıştık.

Eğer E-devlet şifreniz varsa mezuniyet belgenizi sadece birkaç dakika içinde yazıcınızdan çıkartabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet arama kısmına “Mezuniyet” yazıyoruz. Karşımıza çıkan 3 seçenekten istediğimizi seçiyoruz. Üniversite – Lise – Açık Lise mezuniyet sorgulama seçenekleri var.

İlgili kaydımızı görüntüledikten sonra “Belge Oluştur” butonuna tıklıyoruz. Artık onaylı mezuniyet belgemiz hazır. İsterseniz direkt yazıcıdan çıktı alın. İsterseniz de ilgili belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Eğer E-devlet kapısı üzerinden mezuniyet belgesi sorgularken sorun yaşıyorsanız; sayfanın en üstünde bulunan video rehberi inceleyebilirsiniz.

Artık Ardahan’da mezun olduğunuz liseden mezuniyet durumunuzu gösterir belge almak için Ardahan’a gitmenize gerek yoktur. Geçici mezuniyet belgesi olarakta kullanılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here