Rehber

E-Devlet Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendileri ile ilgili önemli bilgileri e-devlet kapısından kolaylıkla öğrenebilir hale geldiler. Bu kolaylıklardan en güzeli ise e-devlet sitesinden bu ay alacağınız maaşı sorgulama özelliği. Maaş sorgulaması yapabildiğiniz gibi ayrıca detaylı maaş bordro dökümünü de alabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısa ve basit bir anlatımla E-devlet şifreniz sayesinde önceki yıllarda ve güncel zamanda almış olduğunuz maaş detaylarına nasıl bakabileceğinize göz atacağız. İster memur olun ister kamu işçisi, isterseniz de emekli olun maaş bilgileriniz bir tık ötenizde.

Maaş Bordrosu E-devletten nasıl çıkartılır?

Öncelikle bu işlem için ihtiyacınız olan ilk şey bir e-devlet portal şifresi. Daha önce hiç e-devlet portal şifresi almadıysanız altta bulunan yazıya göz atmanız yeterli. Genellikle PTT şubelerinden 2 lira karşılığında şifre alınabiliyor.

Ardından turkiye.gov.tr adresinden e-devlete giriş yapıyoruz. Arama kısmına “bordro” yazıyoruz ve Maliye Bakanlığı’nın hizmeti olan ilk sonuca giriyoruz.  Burada karşımıza çıkan ekranda hangi yıl ve aya ait maaş bordrosunu sorgulamak istiyorsak onları seçiyoruz.

Eğer güncel ayın yanı içerisinde bulunduğunuz ayın maaş bordrosunu sorgulamak istiyorsanız ayın 10.gününden sonra bu işlemi yapabilirsiniz. 10’undan önce malesef maaş bordroları sisteme yüklenmiyor.

İlgili sorgulama işlemi tamamladığında istediğiniz ayın maaş bordrosu önünüze gelecektir. Dilerseniz Excel formatında yada Pdf formatında çıktısını alabilir yada bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

E-bordro sorgulama hizmetinden 4C dışında sözleşmeli olarak çalışan memurlar yararlanamamaktadır. Eğer maaş bordrosunu sorgularken sorun yaşıyorsanız lütfen sayfanın en üstünde bulunan detaylı video rehberi takip ediniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top