Dropbox Nedir? Dropbox Kullanım Rehberi

Son zamanların popüler uygulamarından olan ve adından sıkça söz ettirmeye başlayan Dropbox herkes tarafından merak edilmekte. Peki nedir bu Dropbox? Dropbox, en gelişmiş Cloud Computing yani Bulut Depolama uygulamarından bir tanesidir. Dropbox,bilgisayarınızdaki yada mobil cihazlarınızdaki herhangi bir dosyayı, fotoğrafı yada aklınıza ne gelirse o bilgi yada belgeyi saklayabileceğiniz bir alandır. Aslında Yandex Disk, Google Drive vs. gibi uygulamalardan çok farklı olmayıp mobil cihaz erişimlerinde daha sade ve kullanılabilir olduğundan bir adım önde gözükmektedir.

Dropbox’ı bugüne kadar hiç kullanmamış ve ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için sade bir biçimde anlatmak gerekirse;
Dropbox günümüz Flash Disklerinin en yeni ve en gelişmiş hali diyebiliriz. Flash diskte olduğu gibi sürekli yanınızda taşımanızı gerektirmez ama Dropbox’a yüklemiş olduğunuz dosyalara erişebilmeniz için Online olmanız şarttır.

Dropbox Nasıl Kullanılır?

Dropbox’ı hemen kullanmaya başlamak için yapmanız gereken ilk iş buradan üye olmaktır.

Üye olan her standart kullanıcısına 2 Gb ücretsiz alan tanıyan Dropbox’ı dilerseniz ücreti karşılığında kendi sabit diskiniz haline getirebilirsiniz.

Bulut hesabınıza yüklediğiniz dosyalara aynı anda birden fazla cihazdan ulaşma şansınız var. Örneğin; akşam bilgisiyarınızdan Dropbox hesabınıza yüklediğiniz bir .pdf dosyasını bir sonraki gün cep telefonunuzdan yine Dropbox uygulamasından giriş yaparak kolayca erişebilirsiniz.

Unutmadan; Dropbox’ta kapasite artırmanın ücretsiz ve keyifli bir yolu daha var: Kullanıma davet ettiğimiz her arkadaşımız için ekstra 250 MB yer kazanıyoruz.

Dropbox’ı Bilgisayara Kurmak (İndirmek) Şart Mı?

Kesinlikle hayır. Zaten bazı özel fotoğraf ve videolarınızı Dropbox hesabınıza yüklüyorsanız bunu kesinlikle tavsiye etmem çünkü bilgisayarınıza siz olmadığınız zamanda oturan biri yüklemiş olduğunuz dosyaları görüp inceleyebilecektir. O yüzden bu riski almaya değmez. Ancak Dropbox Uygulamasını Cep telefonunuza ve diğer mobil aygıtlarınıza kesinlikle yüklemelisiniz.

1 Yorum
  • Merhaba..ben uzun sure olduki dropbox adresimi acmiyordum.girdiyim zaman fotolarimi bula bilmedim,silinmish ola bilirmi yada birileri tarafindan calina bilirmi?teshekkurler onceden

Bir cevap yazın