Download ve Upload Nedir?

Aslında internet kullanıcıların diline pelesenk olmuş muhtemelen sizinde hayatınızda en az bir kere duyduğunuz iki kelimedir “upload ve download” . İngilizce sözlük anlamına bakarsanız çok bir şey anlamayacağınız ortada. Download (Yukarı yüklemek) Upload(Aşağı yüklemek). Tabiki böyle saçma bir anlam ortaya çıksada biz aslında pratik manada bize ne ifade ettiğine bakalım. Makale sonunda bulunan görsellerde aslında olayı kavramanız için yeterlidir.

DOWNLOAD;

Download, İnternet mecrasında bulunan bir nesneyi (bu basit manada bir video dosyası,ses dosyası yada resim olabildiği gibi bir işletim programıda olabilir.) bilgisayarınıza yada mobil cihazınıza kaydetme işlemidir. Eğer sizde sürekli download yapan bir kullanıcı iseniz başınız kota sorunuyla dertte demektir. Download yapmak için cihazınızın harddiskinde yeteri kadar yer olması gerekir. Son dönemde internete olan ulaşımın kolaylaşması ile eskisi gibi download yaparak arşivcilik işine olan rağbet azalmıştır.

UPLOAD;

Upload, bilgisayarınızda yada mobil cihazınızda bulunan herhangi bir nesneyi (video,resim,office belgesi vs. ) internet üzerindeki bir sunucuya (web sitelerini düşünebilirsiniz) kaydetme işlemidir.

Upload işleminde download işlemi gibi kota sorununuz bulunmaz. Ancak upload hızınız her zaman için download hızınızdan kat be kat yavaştır. Özellikle Youtube’a video yükleyen yani youtuber’lık yapan insanlar genellikle upload işlemini kullanır. İnternet download hızınızı merak ediyorsanız alt tarafta bulunan linkten öğrenebilirsiniz.

DOWNLOAD GÖRSELİ;

Download nedir neden yapılır

UPLOAD GÖRSELİ;

Arama Etiketleri:

Download ne demek, upload ne demek, dowland ne demek, dowload ne demek, internette upload ne demek.

1 Yorum
  • Arkadaşlar ben TTNET Ultranet 50 gb sınırsız internet kullanıyorum bugün kota sorgulama yaptım download (karşıdan indirme) 32.25 gb, upload (karşıdan yükleme) 4.87 gb çıktı şimdi bu download ne oluyor upload ne oluyor?
    Şimdi ben kotama bakarken downlad ve uploadın toplamınamı bakmam gerekiyo yoksa sadece dovnloada mı?

Bir cevap yazın