DMOZ.ORG Kepenk Kapattı

Webmasterların ve SEO uzmanı geçinen tayfanın dilinden düşürmediği DMOZ web site dizin sitesi kapandı. Özellikle R10 ve Wmaraci gibi webmaster forumlarında çokça reklamı yapılan ve bilgisiz insanların çakal webmastercılar tarafından siteni DMOZ’a kayıt ettireceğiz diye dolandırdığı bir sistem tamamıyla çökmüş oldu. SEO tavsiyelerinde muhakkak en başta bulunan “DMOZ listesine mutlaka kayıt olun” maddeleri de böylelikle çöp hale gelmiş oldu.

Google  Dmoz’un Sonunu Getirdi

Google son dönemde algoritmasında yaptığı bir değişiklik ile dmoz.org etkisini tamamen yitirdi. Ancak bu birazda beklenen son gibi görünüyor. Çünkü dmoz.org son dönemde dizin listelerine site ekleme yetkisini donanımı ve yetenekleri olmayan kişilere tamamen devretmiş durumdaydı. Bu kişilerde üst tarafta bahsettiğimiz webmaster forumlarında uçuk paralar karşılığında siteleri dizinlere ekliyorlardı. Tabi kısa bir süre sonra dizin sitesi tam bir site çöplüğü haline geldi.

Bu noktada devreye giren Google bu işe bir son vermek için kolları sıvadı. Ve ilk algoritma güncellemesinde dmoz.org’un tüm yetkinliğini eline aldı. Bu kaosun ardından Dmoz site yetkilileri bir daha eski günlerine kavuşamayacaklarını anlayıp siteyi kapatmaya karar verdi. 14 Mart 2017 tarihi itibariyle dmoz web site dizin hizmeti tarihe karıştı. Google’ın bu tarihten sonra dizin siteleri ve toplist sitelerine bir daha şans vermeyeceği aşikar gibi görünüyor.

Bir cevap yazın